Václav Kopal - Vojákem čtyř legií

30. 07. 2024

Dne 12. listopadu 1917 se ve francouzském přístavu Le Havre vylodil po dlouhé cestě první transport ruských legionářů, čítající 1200 mužů a 20 důstojníků. Jeho příslušníci měli záhy obléknout francouzskou uniformu a stát se součástí nově se utvářející čs. brigády ve Francii. Pro některé však cesta první světovou válkou neskončila. Jedním z nich byl i tehdejší podporučík Václav Kopal, jemuž se, jako jednomu z mála legionářů, poštěstilo bojovat za vlast v srbské, ruské, francouzské i italské armádě.

Italské legie měly při svém formování mnoho vojáků, ale nedostávalo se jim důstojníků. Do Itálie tak zamířili důstojníci z francouzských legií. Jedním z nich byl i Václav Kopal (1882–1935). FOTO: VÚA–VHA

Pozdější generál československé armády Václav Kopal se narodil v Radkově na Opavsku 20. září 1882. Po studiích na Filozofické fakultě v Praze se stal suplujícím profesorem v Brně a zdálo se, že v této kariéře bude pokračovat. O dva roky později však propukla první světová válka, jež dokázala změnit osudy milionům lidí. Pro něj začala v únoru 1915, kdy byl s c. a k. praporem polních myslivců č. 25 vyslán na východní frontu. Zde v uniformě rakouskoherské armády bojoval až do října 1915, kdy padl do zajetí. Brzy po příjezdu do zajateckého tábora se dozvěděl o existenci československé družiny a přihlásil se do československého vojska. Nábor nových vojáků však v této době narážel na nechuť carské vlády povolit doplňování stavu z řad válečných zajatců, a vstup do něj se proto vlekl. Z toho důvodu se Václav Kopal rozhodl nečekat a vstoupil do Srbské dobrovolnické divize, kde byl v hodnosti podporučíka zařazen do 4. pluku. S divizí se během roku 1916 zúčastnil bojů v rumunské Dobrudži, kde se mnohokrát vyznamenal statečností. Po zhroucení rumunské fronty a ústupu srbské divize za Dunaj odešel, stejně jako většina českých a slovenských dobrovolníků, k čs. střelecké brigádě, s jejímž budováním se v roce 1917 přece jen pokročilo. Zde se jako praporčík (později podporučík) v sestavě 2. čs. střeleckého pluku „Jiřího z Poděbrad“ zúčastnil bojů na Stochodu i slavné bitvy u Zborova. Již v polovině září 1917 se nalodil s výše zmíněným transportem do Francie, kde byl od května 1918 přidělen k 22. čs. střeleckému pluku. Brzy po svém povýšení na kapitána byl poslán na další evropské válčiště – italskou frontu, kde se nově vznikající čs. divize potýkala s nedostatkem důstojníků. Zde po svém přidělení k 32. čs. střeleckému pluku zasáhl do bojů na Doss Alto. Po příjezdu do vlasti se podílel na obsazování Slovenska. Po téměř dvou letech se již v hodnosti podplukovníka vrátil do Ruska jako velitel vojenské mise vyslané k Československému vojsku na Rusi v rámci poselstva vlády ČSR. Zpět do vlasti přijel až v říjnu 1920, čímž pro něj putování po prvoválečných bojištích definitivně skončilo. V nově vzniklé republice se rozhodl zůstat v armádě, v níž dosáhl hodnosti divizního generála. Již 9. října 1935 však na následky vážné nemoci zemřel v divizní nemocnici v Praze. Bylo mu 53 let.

Petr Matějček

Připraveno pro rubriku Kalendář hrdinů Lidových novin a serveru Lidovky.cz, kde byl text zveřejněn 16. listopadu 2018.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…