V sobotu 4. května uplynulo 100 od tragické smrti Milana Rastislava Štefánika. Vojenský historický ústav Praha při této příležitosti v rámci zahájení 51. sezóny Leteckého muzea Kbely vystavil jeden z unikátních předmětů ze své sbírky – pohřební kanón M. R. Štefánika.
Na začátku roku 1919 se Štefánik vrátil ze Sibiře do Evropy a chystal se na návrat do svobodné vlasti. Při letu z Itálie do Československa dne 4. května 1919 však jeho letadlo Caproni Ca.33 těsně před přistáním nedaleko Bratislavy v nízké výšce havarovalo a všichni tři členové posádky zahynuli.
Dne 10. května byl v Bratislavě vypraven státní pohřeb, o němž zástupce francouzské vlády Clément Simon prohlásil, že ačkoliv projel takřka celý svět, nikdy neviděl nic dojemnějšího a krásnějšího. Zdůraznil, že jen málokterému králi se dostalo takové piety a lásky jako právě Štefánikovi.
Dvoudenní Štefánikův pohřeb, jaký naše země nepamatovaly přinejmenším od smrti Františka Josefa I., jenž zemřel v roce 1916, byl velkolepý a zapůsobil silným dojmem na všechny zúčastněné. Rakev s ostatky generála-osvoboditele byla vezena jak na draku letadla, tak na lafetě 8cm polního kanónu vzor 1905/8 tažené Bratislavou šestispřežím. Květinami ozdobená lafeta s rakví byla doprovázena na každé straně devíti důstojníky italských, francouzských i ruských legií.
8cm polní kanón vzor 1905/8, na kterém byly v květnu 1919 vezeny ostatky M. R. Štefánika, má ještě bronzovou hlaveň, která byla vyrobena v roce 1908 v Arsenalu ve Vídni s číslem 1495. Naproti tomu lafeta s číslem 1182 pochází ze Škodových závodů v Plzni.
Tento typ polního kanónu má poměrně dlouhou historii. Když počátkem 20. století vyhlásila rakousko-uherská vojenská správa sídlící ve Vídni soutěž o zavedení moderního polního děla, jako jasný favorit se jevil škodovácký 75mm polní kanón vzor 1904 s ocelovou hlavní a výbornými palebnými parametry. Zvítězil však kanón vídeňského Arsenalu, 8cm polní kanón vzor 1905, později zmodernizovaný na vzor 5/8, s bronzovou hlavní. Zbraň byla zavedena do výzbroje, a nejen že sloužila v rakousko-uherské armádě v průběhu 1. světové války, ale po válce byla zavedena také v československé armádě a sloužila v ní ještě v roce 1938.
Kanón M. R. Štefánika se do sbírek tehdy ještě Památníku odboje dostal krátce po jeho pohřbu.
Michal Burian