Ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha se nachází množství vojenské techniky i zbraní, které mají svůj výrobní původ či technické kořeny v někdejším Sovětském svazu. Vedle letadel vystavených v Leteckém muzeu Kbely je nejviditelnější součástí sbírka těžké vojenské a automobilové techniky, kterou nalezneme ve Vojenském technickém muzeu Lešany v Posázaví. V následující fotogalerii vám představujeme část exponátů, které bývají k vidění při otevíracích lešanských dnech nebo letních Tankových dnech.
Navazujme tímto způsobem na materiál Když Spojenci ze Západu zamíří do Lešan, v němž jsem vám představili techniku z druhé světové války, konkrétně americkou a britskou. V případě sovětské techniky se nicméně náš časový záběr rozšiřuje: k vidění je technika od druhé světové války prakticky až po dnešní dny. Vždyť i současný tank T-72M4CZ, který má Armáda České republiky ve své výzbroji, je komplexní modernizací sovětského stroje T-72.
Sovětská vojenská technika byla ve 20. století skutečně proslulá. Jak v tom dobrém slova smyslu, kdy například legendární tank T-34 pomohl Rudé armádě zvítězit na nacistickým Německem, tak v tom poněkud kontroverznějším, kdy například samopal kalašnikov třímaly v rukou ti sovětští vojáci, kteří vstupovali do zemí, kam nebyli vůbec zváni. Anebo byl součástí nejrůznějších vojenských seskupení či rovnou teroristických bojůvek, které přinášely výhradně společenský rozvrat, občanské války a jiné nepokoje.
Předností sovětské techniky vždy byla vysoká funkčnost daná jednoduchostí, celková bytelnost a odolnost, od níž je odvíjela využitelnost v bojích ve všech prostředích, za nejrůznějších podmínek. Tank T-34 prošel vítězně druhou světovou válkou právě pro tyto vlastnosti. Bylo možné ho vyrábět v obrovských počtech, byl snadno nahraditelný. Celkově se tanku T-34 vyrobilo v letech 1940-1958 přes 84 000 kusů a byl například použit ještě ve střetech v bývalé Jugoslávii na počátku 90. let 20. století.
Vůbec nejrozšířenějším tankem v historii tohoto typu zbraní je pak rovněž sovětský tank T-54/55, kterého se vyrobilo v letech 1946-1983 podle některých odhadů na 100 000 kusů. Stal se nejen páteří vojsk Varšavské smlouvy, ale i úspěšným vývozním artiklem. Dodnes je tento tank součástí výzbroje armád zemí třetího světa, dodnes je aktivně používán v mnoha armádách či stojí alespoň zakonzervován a připraven k boji. Opět se zde projevila zmíněná přednost: jednoduchost, která umožňuje i méně vycvičeným vojákům tento tank dobře ovládat.
Sovětská technika nicméně disponuje i dalšími druhy a typy zbraní - a mnohé z nich, které byly k vidění jak v armádě sovětské, tak v té československé, si můžete prohlédnout právě v naší galerii.
Autorem fotografií je Andrej Halada z Odboru zahraničních aktivit, komunikace a propagace Vojenského historického ústavu Praha, s upřesněním některých konkrétních označení u popisků pomohl pplk. Jan Fedosejev z Odboru muzeí VHÚ.