Na jaře letošního roku byla do VHÚ předána pozůstalost po hrdinovi 2. odboje plk. Václavu Kropáčkovi. Při pátrání po životních osudech V. Kropáčka byly objeveny i materiály k jeho kolegovi z odboje plk. Josefu Ptákovi. Rodina J. Ptáka, žijící v Lubech u Klatov, se rozhodla malou rodinnou pozůstalost taktéž věnovat do sbírek VHÚ. K předání došlo ve středu 17. září.
Josef Pták se narodil před 120 lety, 7. srpna 1894 v Lubech u Klatov v rodině rolníka. Vystudoval klatovské reálné gymnázium, a zatímco jeho bratr Alois pomalu přebíral rodinné hospodářství, Josef začal studovat učitelské obory přírodopisu a chemie na filozofické fakultě pražské univerzity. Po dvou letech však byl 19. června 1915 odveden a prezentován jako jednoroční dobrovolník u c. k. pěšího pluku 11 v Gyule.
Na počátku roku 1916 odešel s 18. pochodovým praporem na italskou frontu, kde padl 21. srpna 1917 v hodnosti poručíka pěchoty do zajetí. 28. 11. 1917 se přihlásil do československých legií v Itálii a v dubnu 1918 nastoupil službu jako velitel kulometné čety u 31. československého střeleckého pluku.
V prosinci 1918 se v hodnosti nadporučíka vrátil do vlasti a ihned se zapojil do upevňování hranic jižního Slovenska. Od druhé poloviny roku 1920 působil jako přidělený důstojník 2. oddělení ve štábu 5. divize v Českých Budějovicích. Následovala nejrůznější další působiště po celém Československu.
Věnoval se také pedagogické činnosti, mezi 31. 8. a 29. 9. 1932 byl profesorem všeobecné taktiky na pražské Válečné škole. 15. října 1935 se stal přednostou 3. oddělení (operačního) hlavního štábu československé armády v Praze. Za branné pohotovosti na podzim 1938 tu samou funkci vykonával na hlavní velitelství ve Vyškově.
Po rozpuštění československé armády byl dne 21. srpna 1939 převeden jako vrchní rada na ministerstvo školství a národní osvěty. Vrchní velitel Obrany národa (ON) armádní generál Josef Bílý jej posléze vyslal jako pozorovatele ON do Národního souručenství, kde se stal členem výboru. Krom toho v ON působil jako přednosta organizačního oddělení a vypracoval mobilizační plán a všeobecný operační rozkaz ON.
Nicméně již 14. prosince 1939 byl zatčen gestapem přímo na plenární schůzi Národního souručenství v Rudolfinu. Ve stejný den byli zajištěni i další dva muži, jejichž životní osudy se následně protnuly. Více než dva roky strávil v pankrácké věznici, kde se stal chodbařem a podílel se na tajném spojení mezi vězněnými.
Vzhledem k tomu, že se vyšetřovatelům nedařilo proti němu opatřit důkazy, dostal se Josef Pták před soud až na podzim 1943, 27. října si před drážďanským Volksgerichtem vyslechl trest pěti let káznice a pět let ztráty čestných občanských práv. Ke stejnému trestu byl odsouzen plukovník Antonín Hron (před válkou mj. československý vojenský atašé v Berlíně), podplukovník Václav Kropáček dostal trest smrti.
Josef Pták si svůj trest odpykával v Ebrachu, kde pracoval na lesních pracích, v krejčovně
a v truhlárně. Následně byl převezen do trestního tábora Langenzen u Norimberka, který byl před postupem Spojenců 5. 4. 1945 vyklizen a Pták byl začleněn do buchenwaldského transportu, ve kterém prodělal pochod smrti do koncentračního tábora ve Flossenbürgu. Zde 12. dubna 1945 podle oficiální zprávy zemřel spolu s Antonínem Hronem na celkové vyčerpání. Prakticky ihned byla jejich těla zpopelněna v táborovém krematoriu. Často se také hovořilo o tom, že si na hrdinech odboje vybili svou zlost příslušníci SS a oba dva zastřelili.
Ještě v roce 1945 byl Josef Pták in memoriam vyznamenán Československým válečným křížem 1939 a o rok později posmrtně povýšen do hodnosti brigádního generála.
Mgr. Lukáš Kopecký, doktorand KHI FF UJEP