Tento týden je na nádraží Praha Bubny v rámci projektu Vlak Lustig umístěna výstava Vojenského historického ústavu Praha Gešer ad Halom – Most Až sem. Expozici je možné navštívit v Praze až do neděle, pak se přesune do Brna a dalších měst v České republice.
Po dvou úspěšných ročnících Vlaku Lustig se koná v červenci 2014 již třetí ročník projektu pod názvem Vlak odvahy. Projekt se koná v rámci XV. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran 2014. Vlak postupně navštíví Prahu, Brno, Ostravu, Frenštát pod Radhoštěm a Poděbrady.
Letošní Vlak Lustig 2014 připomene sedmdesát let od největší hromadné vraždy československých občanů – vyhlazení tzv. rodinného tábora ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka.
Součástí Vlaku Lustig je i výstava Gešer ad Halom – Most Až sem, kterou připravil Vojenský historický ústav Praha a jež je umístěna v prostorách nádražní budovy Praha Bubny (v dalších městech bude umístěna v jednom z vagónů, který bude k tomuto účelu upraven). Výstava připomíná česko-izraelské vztahy a také boje mezi Izraelem a arabskými státy v roce 1948. Izraelské letouny československé výroby Avia S-199 tehdy v první arabsko-izraelské válce zastavily postup útočící egyptské armády, a to u mostu vzdáleném jen 35 kilometrů od Tel Avivu. Letouny tehdy tvořily součást československých vojenských dodávek do Izraele, které významným způsobem přispěly k vítězství Izraele v tomto konfliktu.
Vlak Lustig je symbolickou připomínkou památky obětí genocidního násilí, které byly v různých obdobích masových likvidací převáženy nákladními vlaky - např. během genocidy Židů a Romů během druhé světové války a genocidy Arménů během první světové války. Jedná se o speciálně upravený vlak, který vnějškově i symbolicky připomíná nacistické transporty, které v období druhé světové války křižovaly Evropu v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky.
Vlak je sestaven z transportních vagónů, tzv. dobytčáků. V těchto vagónech jsou převáženy divadlení dekorace a jsou využity jako galerijní prostor a doprovodné vzdělávací akce. Nejdůležitějším článkem vlaku je divadelní vůz, speciálně upravený jako jeviště divadelního představení Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, tragického příběhu mladé dívky a dalších pasažérů transportu – obětí a jejich katů.
Součástí letošního ročníku je i přednáškový cyklus ke genocidnímu násilí „Člověk a zlo”, který za účasti domácích a zahraničních hostů pořádá Výzkumné centrum archeologie zla.
Podrobný program akcí, které se konají v rámci Vlaku Lustig na nádraží v Praze-Bubnech, naleznete ZDE.