Historik Jindřich Marek, který od roku 2010 působí ve Vojenském historickém ústavu Praha, patří mezi nepřehlédnutelné osobnosti naší historiografie. Nakladatelství Svět křídel vydalo k loňskému životnímu jubileu svého kmenového autora knihu S přáteli i v archivech.
Fotogalerie
Markův tematický záběr se během mnoha let bohaté badatelské a autorské praxe rozevřel do nebývalé šíře. Sahá od výjimečných činů mužů z českých zemí na souši i na moři za 1. světové války. Pokračuje přes těžký úděl strážců státních hranic meziválečného Československa, hrdinství příslušníků Stráže obrany státu doslova od Chebska po nejvzdálenější výspy Podkarpatské Rusi v letech 1936 až 1939.
Místo v dějinách vrací i četným zástupcům domácího i zahraničního protinacistického odboje. V jeho pracích defilují parašutisté ze Západu i Východu, bojovníci Pražského povstání, hrdinní mladí skauti, spojenečtí letci a mnozí další. Jindřich Marek má také velkou zásluhu na faktickém otevření témat významného československého a českého podílu v mezinárodních misích.
Tento stručný výčet však zdaleka nevyčerpává vše, čemu se Jindřich Marek dosud věnoval, co osobitým způsobem zpracoval a přiblížil čtenářům. Dlužno podotknout, že jejich zájem o Markovy práce stále a zcela zaslouženě trvá.
V archivech
Jindřich Marek v roce 1980 získal místo v Okresním muzeu v Chomutově. Zde se stal profesionálem, tedy muzejním historikem, což mu i ve stísněných podmínkách tehdejší doby umožňovalo pracovat kreativním způsobem. Omezených možností ovšem využíval bezezbytku.
Zažil doby, kdy přístup k archivnímu materiálu bylo privilegium. Strana se v praxi držela Orwellova hesla: „Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost.“ Přesto rozvinul soustavné bádání v regionálních i centrálních archivech.
Přes složitost poměrů 80. let si dokázal svou cílevědomostí a pílí opatřit dokonce též zásadní prameny z archivů ve Velké Británii a Spojených státech amerických. Mladším je třeba připomenout, že před čtyřiceti roky nestačilo několikrát kliknout myší.
Vzácná přátelství
Vydatně mu v tomto směru pomáhali bývalí příslušníci československé armády v zahraničí, kteří museli znovu opustit vlast po únoru 1948. Svým opravdovým zájmem o věc si získal jejich plnou důvěru.
Od počátku byla pro Jindřicha Marka charakteristická též soustavná práce s pamětníky. Takto shromáždil ojedinělou kolekci vzpomínek, z níž trvale čerpá, a kterou i dnes rozhojňuje. Kontakty tohoto typu byly velmi úzké.
Účastníci protinacistického odboje z let 1939‒1945 i novodobí váleční veteráni si jej oblíbili pro jeho čestný a seriózní přístup i zájem. Stali se jeho osobními přáteli.
K Markovým narozeninám sestavili jeho kolegové nejen z Vojenského historického ústavu Praha sborník studií. Témata jsou různá, ale dotýkají se historických témat, která jsou Jindřichu Markovi blízká. Knihu doplňuje bohatá obrazová příloha. Dokumentuje fakt, že oslavencův osobní i profesní život provázela řada neočekávaných setkání. Neméně bohatá je i závěrečná komplexní bibliografie Markova díla.
Kniha S přáteli i v archivech však neznamená nějaké loučení. Jindřich Marek se nadále naplno účastní všech aktivit oddělení vojenské historie VHÚ Praha.
Prokop Tomek