Vyšlo letošní první číslo Historie a vojenství

Vyšlo letošní první číslo Historie a vojenství

17. 04. 2017

Letošní první číslo čtvrtletníku Historie a vojenství, který vydává Vojenský historický ústav Praha, je tematicky rozkročeno mezi 19. a 20. stoletím. Přináší také několik článků, které se věnují problematice letectví.

 

Hned úvodní materiál čísla, který pochází od historika VHÚ Ivo Pejčocha, je věnován tématu dosud velmi málo reflektovanému a nezpracovanému. Pejčochův text nese název Českoslovenští legionáři důstojníky vládního vojska. Zabývá se činností těch vojáků, kteří prošli frontou první světové války a za druhé světové války se ocitli v řadách protektorátních jednotek, které však stály po většinu konfliktu mimo válečné události. Autor se zde v jednotlivých medailonech věnuje téměř třem desítkám vojáků.

Matouš Holas je autorem příspěvku Detektorový průzkum části náchodského bojiště z roku 1866. Autor zde popisuje průzkum, který se odehrál na místech bojů prusko-rakouské války v roce 1866 a podrobně popisuje, co všechno zde bylo nalezeno: ztracená munice, projektily vystřelených střel, části výzbroje atd.

Další pracovník VHÚ, historik Prokop Tomek, který se zabývá především problematikou období 1948-1989, je autorem textu Státní bezpečnost a Střední skupina sovětských vojsk v ČSSR. Popisuje zde úkoly týkající se tzv. kontrarozvědné ochrany sovětských vojsk, který byly umístěny po roce 1968 na čs. území.

Jiří Rajlich připravil pro toto vydání Historie a vojenství portrét jednoho z významných rakousko-uherských letců, Eugena Bönsche (1897-1951). Autor hned v úvodu konstatuje, že téměř polovina c. a k. leteckých es měla úzkou vazbu na území dnešní České republiky; převažovali čeští, moravští a slezští Němci. Mezi ně patřil i Bönsch, který pocházel z oblasti Krkonoš, konkrétně z Trutnovska. Autor zde vytěžil a také zveřejnil především letcův osobní deník – jde o vůbec první zpracování deníku leteckého c. a k. esa z první světové války.

K oblasti letectví se váže i následující příspěvek od Milana Vyhlídala. Zpracovává v něm životní osudy generála Jana Reindla (1902-1981), který působil jako letec, zpravodajský důstojník, a byl také účastníkem domácího protinacistického odboje a po válce velitelem leteckých instruktorů v Egyptě během 50. Let.

Text Zdeňka Polčáka a Romana Řezníčka má název „Ohne Mampf kein Kampf“, což by se dalo přeložit jako „Bez jídla se nebojuje…“ Je tím ostatně potvrzen již Napoleonův výrok: Armáda pochoduje na svém žaludku. Autoři se ve svém textu věnují problematice zásobování a proviantu během první světové války. Téma rozebírají skutečně důkladně: jaké bylo proviantní vybavení jednotek, jaká byla organizace zásobování, jaké polní kuchyně a pekárny se používaly, co konkrétně jedli vojáci jednotlivých armád v zákopech atd.

K dalším materiálům v čísle patří texty věnované restaurování zbraní – hulánské píky, saské pistole, dále menší medailony i informace o nových knihách s vojenskou tematikou, také recenze některých výstav u nás i v zahraničí.

Časopis Historie a vojenství vydává Vojenský historický ústav Praha, číslo 1/2017 vyšlo v těchto dnech a výtisky v ceně 99 korun je možné koupit v běžných prodejních sítích, případně přímo ve Vojenském historickém ústavu Praha – v Armádním muzeu Žižkov.

RED

 

 

Aktuálně



Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

14. 05. 2025
V Jeruzalémské synagoze v Praze je nově k vidění společná výstava Židovské obce v Praze…
Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…
Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…