Výstava Pellé – Braunerová přibližuje unikátní spojení umění a vojenství

Výstava Pellé – Braunerová přibližuje unikátní spojení umění a vojenství

30. 10. 2015

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy byla v minulých dnech veřejnosti zpřístupněna pozoruhodná expozice připomínající život a dílo dvou významných osobností: malířky Zdenky Braunerové a francouzského generála Maurice Pellého. Významnou měrou se na vzniku výstavy podílel i Vojenský historický ústav Praha, z jehož sbírek pocházejí četné exponáty včetně dvou unikátních generálových portrétů.

Výstava „Zdenka Braunerová – Maurice Pellé. Cesty osudů mezi Čechami a Francií.“ mapuje životy, dílo a práci dvou jedinců, kteří se nepřehlédnutelným způsobem podíleli na utváření svých oborů na konci 19. a v počátcích 20. století. Zdenka Braunerová (1858-1934) patřila k významným českým malířkám, díky svým kontaktům s Francií také výrazně napomáhala k živosti vzájemného česko-francouzského uměleckého života. Maurice Pellé (1863-1924) byl v lednu 1919 jmenován do čela francouzské vojenské mise v Československu, mezi červnem a říjnem toho roku stanul i v čele čs. armády a během svého působení se mu podařilo vybudovat i funkční generální štáb.

Pellého a Braunerovou svedl dohromady oboustranný zájem o umění, odehrávající se na platformě aktivních československo-francouzských politických vztahů po roce 1918. Spojila je posléze i generálova milostná náklonnost k Zdenčině neteři Jarmile, která vedla až ke sňatku v roce 1921; tím pádem se Maurice Pellé a Zdenka Braunerová stali příbuznými. Láska mezi Jarmilou a o téměř třicet let starším generálem byla upřímná, leč manželství netrvalo dlouho – v roce 1924 Maurice Pellé umírá.

Expozice ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy představuje četné dokumenty, díla i artefakty ze života obou jedinců, mapuje jejich život před seznámením a generálovým příchodem do Čech, stěžejní část pak tvoří prolnutí jejich osudů. Expozice ukazuje nejrůznější aspekty tohoto spojení, včetně podrobného vylíčení generálova manželství – seznámení s Jarmilou, svatbu, společný život, narození jediné dcery atd.

K mimořádným exponátům bohatě vybavené výstavy patří také dva portréty; oba pocházejí ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Je na nich zobrazen generál Pellé. První portrét je dílem Maxe Švabinského, jedná se o kresbu s věnováním. Druhý je barevným obrazem, jehož autorem byl tehdy respektovaný grafik a portrétista Viktor Stretti.

Výstava je pro Středočeské muzeum jedním z klíčových projektů, i proto se vernisáže účastnila celá řada vzácným hostů v čele s náčelníkem Generálního štábu AČR, generálporučíkem Josefem Bečvářem. Mezi dalšími hosty byl také velvyslanec Francie v České republice Pierre Asvazadourian, někdejší ministr zahraničních věcí ČR a velvyslanec ve Francii Jaroslav Šedivý a především samotná vnučka generála Pellého, Isabelle Sandiford-Pellé Monzini.

„Byla to Francie, která jako první uznala právo Čechů a Slováků na samostatný stát,“ zdůraznil generálporučík Josef Bečvář ve svém projevu na vernisáži, aby poté vyzdvihl i význam česko-francouzského spojenectví na formování naší armády v prvních letech samostatné republiky. „Naše spolupráce však pokračuje i dnes, kdy se čeští a francouzští vojáci potkávají nejen na cvičeních v rámci NATO a EU, ale společně jsme působili i na Balkáně, v Afghánistánu nebo nyní v Mali,“ uvedl jen na dokreslení nadále úzkých vztahů obou armád.

RED

 

Aktuálně



Přijeďte do Lešan na Tankový den – 30. 8. 2025

Přijeďte do Lešan na Tankový den – 30. 8. 2025

28. 07. 2025
Vojenské technické muzeum Lešany ožije poslední srpnovou sobotu 30. 8. 2025 tradičním…
Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…