Vzpomínka na M. Tibena, veterána výcviku Hagany v ČSR

Vzpomínka na M. Tibena, veterána výcviku Hagany v ČSR

18. 04. 2016

Na počátku dubna odešel na věčnost jeden z veteránů výcviku brigády Hagana v Československu, Menachem Tiben. Rodák z Čech patřil k prvním tankistům vznikající izraelské armády, předtím sdílel dramatický život miliónů židovských občanů evropských zemí.

 

Pocházel z Dolce u Přeštic, kde se narodil 6. prosince 1923 jako Jiří Thieben. Ještě v chlapeckém věku přišel o matku, starali se o něj ovdovělý otec a starší sestra. Později se přestěhoval k tetě do Prahy, kde absolvoval čtyři ročníky reálky a čtyři roky chemické průmyslovky v Betlémské ulici. V roce 1942 jej jako Žida poslali na statek v České Lípě, který měl charakter pracovního tábora. Jiří Thieben zde dělal koňského kočího, v roce 1943 jej ale poslali do malé pevnosti v Terezíně, kde se setkal se zbytkem své rodiny. V prosinci téhož roku mu zde na následky věznění zemřel otec.

V roce 1944 ho odeslali do koncentračního tábora Birkenau, po týdnu ho ale přemístili do lomů v Goreszowě. Thieben přežil otřesné pracovní podmínky, v lednu 1945 jej však evakuovali. Pochod v dvacetistupňových mrazech trval tři dny, Thiebenovi omrzly prsty na jedné noze, přesto dokázal jít dál - opak by znamenal smrt z rukou dozorců SS. Přeživší z pochodu umístili do koncentračního tábora Sachsenhausen, kde se přihlásil na marodku a potkal se s jedním nizozemským vězněm. Ten mu nehledě na riziko sehnal uniformu s červeným trojúhelníkem, kterou Thieben vyměnil za svou s židovskou hvězdou. Záměna mu zřejmě zachránila život a dočkal se osvobození tábora polskými jednotkami 22. dubna. V důsledku špatně léčených omrzlin přišel o tři prsty, ale v červenci se již mohl vydat na cestu do Čech.

Až v Praze zjistil, že z celé rodiny přežil jediný, jeho bratr smutným paradoxem zemřel na tyfus dva dny po válce. Protože neměl kam jít, obrátil se na rodnou obec a vždy vzpomínal, jak se jej spoluobčané ujali a pomáhali mu v prvních měsících. V roce 1946 našel staršího bratrance, který přežil díky tomu, že byl před okupací služebně v Indii. Po návratu do Čech se stal majitelem továrny Prema na letecké přístroje a mladý Jiří u něj začal pracovat, současně dokončil průmyslovku a získal maturitu. Potom odešel do Sokolova na místo vedoucího oddělení v místní chemičce, zde se k němu roku 1948 dostala výzva ke vstupu do brigády Hagana, formované a cvičené v Československu.

Jiří Thieben se zařadil k dalším Židům, kteří byli odhodláni bojovat za nezávislost čerstvě zrozeného Izraele, a ve výcvikovém prostoru Libavá se stal příslušníkem tankového praporu brigády. Thieben byl jako maturant jmenován velitelem tanku. Po ukončení výcviku nastoupil cestu do Izraele, vlakem dojel do rumunské Constancy a odtud pokračoval lodí Transylvania do Haify. V nové domovině dostal hodnost četaře, přidělili jej k 8. mechanizované brigádě pod velením generála Jicchaka Sadeha. To si již upravil jméno na hebrejské a stal se Menachemem Tibenem, podobně si jméno pozměnila nemalá část ostatních přistěhovalců.

Tiben se ve funkci velitele tanku Cromwell účastnil bojů při osvobození Lidy a Ramlehu. V květnu 1949 ale jeho jednotku na základně Tel Ashover rozpustili a reformovali. Menachem Tiben potom prošel ročním meteorologickým kurzem a sloužil dál jako důstojník u letectva, kde dosáhl hodnosti poručíka. Do zálohy odešel v roce 1951, jako rezervní důstojník se však účastnil Suezské války v roce 1956 a Šestidenní války roku 1967.

Menachem Tiben prokázal mimořádnou houževnatost i v civilním životě. Dálkově vystudoval vysokou školu a získal titul inženýra, po desetiletí působil na manažerských pozicích v chemickém průmyslu. Usadil se v pouštním městě Beerševa, kde založil rodinu a dočkal se pěti vnoučat. Přes úctyhodný věk se udržoval ve vynikající kondici a téměř až do konce života pracoval, naposledy jako zástupce firmy Wittenberg pro jižní Izrael. Na samotném sklonku života se přestěhoval do Haify, kde zesnul v neděli 10. dubna 2016.

Ivo Pejčoch

 

Aktuálně



Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…
Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

Do pražských ulic vyjela speciální tramvaj odkazující na výročí 80 let od Pražského povstání

06. 05. 2025
Při příležitosti 80. výročí Pražského povstání a blížícího se výročí konce druhé…
Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

Výstava „Květnové vítězství – československá armáda v roce 1945“ připomíná závěr druhé světové války a české hrdinství

06. 05. 2025
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války vznikla výstava Květnové vítězství…