Vzpomínka na Václava Šorela, spisovatele i leteckého propagátora

Vzpomínka na Václava Šorela, spisovatele i leteckého propagátora

15. 09. 2020

V sobotu 12. září 2020 zemřel ve věku 83 let Václav Šorel, spisovatel, propagátor letectví a tvůrce publikací z oblasti létání. Také autor románů a děl ze sféry sci-fi, rovněž scenárista komiksů. Široké veřejnosti byl znám i jako tvůrce papírových vystřihovánek z časopisu ABC, v jehož redakci působil.

Václav Šorel byl známou a výraznou osobností sféry československého a českého letectví, respektive letecké publicistiky. K danému oboru měl velmi blízko už svým vzděláním a původní profesí, začínal totiž jako konstruktér v letecké továrně Avia. To mu velmi pomohlo v budoucí dráze, kdy v silné éře leteckého modelářství, v 70. a 80. letech 20. století, vytvářel četné papírové modely, které si pak mohli čtenáři časopisu ABC sestavit.

Modelařině věnoval i knihu Plastikové modelářství – letadla, která shrnovala jeho bohaté zkušenosti, praktické i teoretické poznatky. Kniha si našla množství čtenářů, vyšla v celkem čtyřech vydáních - 1992, 1997, 2003 a 2007.

Václav Šorel (ročník 1937) studoval na Střední průmyslové škole stavební a SPŠ hutní Kladno, dále v pomaturitním studiu na ČVUT. Už během studia na střední škole začal navštěvovat kladenské letiště, nejdříve jako modelář a posléze jako pilot dvoumístného větroně značky Pionýr (dotyčný letoun je ve sbírkách VHÚ, v Leteckém muzeu v Praze ve Kbelích). V podniku Avia pracoval jako konstruktér od poloviny 50. let a působil zde až do 80. let.

V Avii se také potkal se svým pozdějším spolupracovníkem a přítelem Františkem Kobíkem, který ho následně pozval k externí spolupráci s časopisem ABC. Václav Šorel začal publikovat v roce 1970, jeho první prací byl návod na upoutaný létající model Vrabec. Na plný úvazek do ABC nastoupil v roce 1984, posléze se stal i zástupcem šéfredaktora.

S Kobíkem vytvořili množství vystřihovánek, přičemž jejich osobitým stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, nepříliš obtížné tvarové prvky, většinou také nevelký rozsah vystřihovánky. Byly určeny především pro děti a modeláře-začátečníky. Hlavním námětem byla zpočátku smyšlená letecká a kosmická technika.

Mezi jejich modely najdeme například experimentální tryskový stíhač X-210 Alkona, raketu Sojuz 1, sovětský Lunochod, přistávací modul americké mise Apollo 11, školní větroň LF 109 Pionýr, ale také traktor Zetor Crystal 7511, tahač Tatra 813 nebo československý tank T-34 Lidice z druhé světové války. Poslední společnou prací dvojice byl sportovní letoun ABC Experimental.

Na konci sedmdesátých let začal spolupracovat s malířem především letecké techniky Jaroslavem Velcem. Společně vytvořili pro ABC například sérii šesti modelů kosmických lodí, nazvanou Muzeum kosmonautiky, a také některá letecká házedla. Vystřihovánky vycházely také v nakladatelství Albatros, v tomto vydání šlo často o upravené verze těch, které dříve vyšly v ABC.

Václav Šorel byl rovněž autorem několika knih. Společně s Jaroslavem Velcem vydali dvoudílnou příručku Letadla československých pilotů, která poprvé vyšla v letech 1979, respektive 1982, a dočkala se mnoha vydání. Přestože v ní z dobově podmíněných důvodů chybělo období první světové války a čs. legií, tvořila v době normalizace základní literaturu pro každého začínajícího zájemce o dějiny československého letectví. Jeho vklad do propagace československé a české vojenské a letecké historie tak byl zdánlivě nenápadný, avšak zcela zásadní.

Na tuto publikaci navázala již v porevoluční době publikace Češi a Slováci v oblacích (1993), přičemž vrcholem je pak dvoudílná Encyklopedie českého a slovenského letectví (2005 a 2008). Danému tématu se ještě věnoval v komiksově pojaté publikaci Vzduch je naše moře, která vyšla v roce 2018, ke stému výročí založení republiky. Částečně komiksovou formu, ale také četné množství fotografií, kreseb atd. má kniha Generál Fajtl, kterou Šorel vzdal hold legendárnímu českému pilotovi, vojákovi a generálovi Františku Fajtlovi. Kniha vyšla v roce 2013.

Byl rovněž autorem ve své době neobyčejně populárních komiksových sérií, opět vycházely především na stránkách časopisu ABC. Jedná se o díla Vzpoura mozků, Tvrz, Galaxia atd. Tato díla z žánru sci-fi posléze vyšla i v románové podobě, dočkala se i rozhlasových dramatizací.

Václav Šorel byl za svoji dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví oceněn Cenou klubu leteckých novinářů Syndikátu novinářů, dostalo se mu také oficiálního Poděkování parlamentu České republiky za přínos českému letectví.

RED

Aktuálně



Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

16. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

16. 05. 2025
Do Prahy přijela ministryně obrany Etiopie Aisha Mohammed Musa, ve svém úřadě…
Poklady z depozitáře: Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

Poklady z depozitáře: Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

15. 05. 2025
Nejnovější díl seriálu Poklady z depozitáře, který na webu iDNES.cz přibližuje exponáty Vojenského historického…
Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

14. 05. 2025
V Jeruzalémské synagoze v Praze je nově k vidění společná výstava Židovské obce v Praze…
Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…