Prohlášení nezávislosti československého národa jeho prozatímní vládou (v originále Declaration of Independence of the Czechoslovak Nation by its Provisional Government), známé spíše pod názvem Washingtonská deklarace, představuje základní dokument československého zahraničního odboje.
Text deklarace vznikl od 13. do 16. října 1918 ve Washingtonu jako přímá reakce na návrh císaře Karla I. na federalizaci Rakouska-Uherska a jsou pod ním podpisy T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneše. Dne 18. října byl hotový text předán americké vládě a o den později vyšel tiskem.
Text byl inspirován především Deklarací nezávislosti Spojených států amerických a francouzskou Deklarací práv člověka a občana, přitom zavádí i některé do té doby nepoužívané termíny s ohledem na specifickou československou otázku. Deklarace odmítla možnost autonomie v rámci Rakouska a s odvoláním na historická práva Čechů a práva na sebeurčení Slováků požadovala spojení obou národů v jednom nezávislém státě. Zároveň formulovala zásady občanských svobod, vnitřní i zahraniční politiky a státního systému budoucího Československa. V textu se objevuje i přesvědčení, že v případě potřeby mohou svobodné národy střední a východní Evropy vytvořit federaci kdykoli.
Prezentovaný tisk byl vytištěn v Praze, má rozměry 44,5 x 37,5 cm a kromě textu zaujme i nestandartním provedením státní vlajky.
Petr Bjaček