Z restaurátorských dílen: Restaurování pušky s francouzským křesadlovým zámkem

Z restaurátorských dílen: Restaurování pušky s francouzským křesadlovým zámkem

28. 02. 2025

Pokračujeme ve webovém publikování práce kolegů z restaurátorských dílen. Dnes se dozvíte, jak Petr Moudrý, který je nestorem restaurátorských dílen Vojenského historického ústavu Praha, pracoval na restaurování pušky s francouzským křesadlovým zámkem. Právě takového práce jsou ty, které pana Moudrého nejvíce baví. Tento text vyšel v časopise Historie a vojenství 4/2023. Pod článek se dozvíte, jak se stát jeho předplatitelem, nebo jak se přihlásit k odběru novinek z VHÚ Praha.

Součástí podsbírky palné zbraně do roku 1870 Vojenského historického ústavu Praha je početná kolekce armádních pušek z produkce manufaktury Duchcov. Tyto zbraně mají křesadlové zámky dvou rozdílných podob – starší, mohutnější, s oblými tvary vnějších součástí a modernější s plochou zámkovou deskou i kohoutem, vše v kvalitnějším provedení.

Restaurovanou pušku lze datovat do období 1700–1722. Její celková délka činí 1 209 mm, délka hlavně včetně výběžku dnového šroubu je 880 mm a hlaveň má ráži 17 mm. Buková pažba s lícnicí má v hlavišti mohutnější zaoblené proporce. V zádlabu hlavně byla již dříve upravena a vytmelena klihovým tmelem. Zakončení předpažbí má zapuštěnou výztuhu ze železného pásku se zahnutím dovnitř zádlabu. Pásek byl zřejmě vyroben dodatečně při úpravě délky pušky, protože s ostatní mosaznou garniturou nekoresponduje. Celková délka zbraně neodpovídá příslušným zavedeným modelům, ve srovnání s nimi je cca o 258 mm kratší.

Přední poutko na řemen je našroubováno v předpažbí, zadní, které bylo provlečeno do tulejky výběžku lučíku, chybí. Plochou, částečně vytvarovanou botku k pažbě připevňují tři oblé hřeby. Ty svým tvarem a provedením připomínají hřebíky pro přichycení čalounění nábytku, což je u zbraně neobvyklé.

Hlaveň je v zadní části hraněná s profilovaným středovým prstencem. Mosazná muška byla připájena cínem. Signatura hlavně je vyražena u dnového šroubu a má podobu obdélníku s velkými písmeny GVW.

Francouzský křesadlový zámek s délkou zámkové desky 175 mm má většinu součástí oblého tvaru. Na výběžku desky je vyraženo velké písmeno D, položené na bok, a pod pánvičkou obdélníková signatura s písmeny DVX. Vnitřní součásti mechanismu byly zpracovány velmi kvalitně. Na vnitřku desky a na palečníku kohoutu je vyraženo číslo XIII, na pažbě uvnitř zádlabu zámku se nachází číslo XII.

Nejvíce byly korozními produkty pokryty povrch zámku, hlaveň v hraněné části a pásek zakončení předpažbí. V pánvičce, na spodní části krytu ocílky a okolo zátravky na ploše boku hlavně byla narostlá krusta spalin s korozí, což působilo dojmem, že ze zbraně někdo vystřelil a poté ji dostatečně nevyčistil.

Po restaurátorské, fotografické i písemné dokumentaci byla celá zbraň rozebrána na jednotlivé součásti. Garnituru z mosazi nebylo nutné nějak zvlášť čistit, protože na jejím povrchu je velmi dobře zachovalá původní patina. Naopak železné součásti zámku musely celkově projít odrezovacím procesem. Na částech napadených korozí v kombinaci s krustou prachových spalin proběhlo odrezení dvakrát. Zasažené partie jsou však částečně trvale narušeny jamkovou korozí do hloubky materiálu. Dále byl povrch přeleštěn do polomatna a nakonec, a to pouze dvakrát, stabilizován tanátováním. Tím získalo zabarvení kovu tmavší odstín.

Zrekonstruován byl nabiják z adekvátní bukové kulatiny, aby přesně zapadal do původního vybrání v předpažbí. Na kovové zakončení nabijáku byl použit materiál se zkorodovaným povrchem, korespondující s páskem předpažbí.

Nakonec veškeré nové dřevěné doplňky a součásti prošly třikrát procesem zabroušení povrchu. Po domoření na něj byla nanesena polomatná šelaková politura.

Po celkové kompletaci a zakonzervování bude zbraň uložena v centrálním depozitáři VHÚ Praha v areálu Vojenského technického muzea Lešany.

Petr Moudrý
Další příspěvky o práci našich restaurátorů si můžete přečíst v rubrice Z RESTAURÁTORSKÝCH DÍLEN

_ _ _

Staňte se předplatitelem časopisu Historie a vojenství, kde vychází tyto články. Je to jediné české specializované vědecké a recenzované periodikum z oblasti vojenské historie.
Vychází 4x ročně. Roční předplatné stojí 370 Kč. Jak na ně se dozvíte na tomto odkazu

Můžete také odebírat náš newsletter, z nějž se dozvíte aktuální informace o dění ve Vojenském historickém ústavu Praha a jeho expozicích.

Přihlaste se vyplněním e-mailu na tomto odkazu

Aktuálně



Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Blíží se výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

17. 07. 2025
Za pár dní uplyne 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce,…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…
Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

Středoškoláci na dobrovolném vojenském cvičení navštívili Armádní muzeum Žižkov, užili si víkendovou komentovanou prohlídku

14. 07. 2025
V pondělí 7. července oficiálně odstartoval první ročník dobrovolného vojenského cvičení pro…
Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

Do Armádního muzea Žižkov zavítali Zuřiví reportéři. Děti se na příměstském táboře učí dovednosti novinářů

12. 07. 2025
Příměstský mediální tábor Akademie ČTK Zuřivý reportér se letos konal už popáté.…