Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

Zavedení bitevního vrtulníku Mi-24 jako prostředku přímé bojové podpory pozemního vojska

19. 05. 2025

Zkušenosti z lokálních válek ve Vietnamu a na Středním východě ukázaly rozsáhlé bojové použití ozbrojených vrtulníků. Rozvoj vojenské vědy a letecké techniky dal podnět k vytváření vojskového letectva vyzbrojeného vrtulníky s leteckými řízenými a neřízenými raketami, pumami, palubními kulomety a kanony.

Soudobý boj byl charakterizován velkou nasyceností tankové a obrněné techniky, které představovaly hlavní údernou sílu nepřítele. Ozbrojený vrtulník vybavený raketami, byl vzhledem ke své mohutné výzbroji účinným manévrovým palebným prostředkem k přímé letecké podpoře boje pozemního vojska. Vysoká účinnost protitankových řízených střel spolu s využitím vlastností vrtulníků, zejména vysoké manévrovosti, rychlosti a překvapivosti zásahu, umožňovalo ničení obrněných prostředků protivníka až na vzdálenost 4 000 metrů.

V armádách NATO docházelo ke stále výraznějšímu uplatňování bitevních vrtulníků. Na přelomu 60. a 70. let nejdále pokročila výstavba jednotek bitevních vrtulníků u pozemního vojska americké armády. U ostatních armád NATO se vznik jednotek bitevních vrtulníků nacházel v počátečním stádiu. Jejich dlouhodobé plány však počítaly s jejich podstatným navyšováním ve vševojskových útvarech a svazcích. U amerického pozemního vojska byly v té době ve výzbroji různé varianty bitevního vrtulníku AH-1. V západoněmeckém pozemním vojsku byly začleněny francouzské vrtulníky Alouette II a ve francouzské armádě Alouette III. Ve výzbroji armád NATO se kromě výše jmenovaných nacházely i upravené verze víceúčelových vrtulníků americký UH-1, francouzský Gazelle a britský Lynx. Všechny uvedené typy vrtulníků mohly být vyzbrojeny protitankovými řízenými střelami, neřízenými raketami a velkorážovými kulomety.

Vojskové letectvo ČSLA mělo v té době ve výzbroji sovětské víceúčelové vrtulníky Mi-1, Mi-4 a Mi-8. K přímé podpoře pozemního vojska se používaly vrtulníky Mi-4 a Mi-8 vyzbrojené neřízenými raketami. Stroje Mi-1 a Mi-4 se nacházely ve výzbroji ČSLA od roku 1961 a na počátku 70. let již byly morálně zastaralé, s malou rychlostí, únosností, bez pancéřování a nízkou bojovou účinností. Jejich dožití se předpokládalo v letech 1981 – 1985. V první polovině 70. let zavedla Sovětská armáda do své výzbroje pancéřovaný střední vrtulník Mi-24. Měl víceúčelové použití a byl vyzbrojen protitankovými řízenými raketami s vysokou pravděpodobností zásahu. V základních parametrech byl srovnatelný se zavedenými vrtulníky armád NATO.

Československé velení se rozhodlo zavést v roce 1978 vrtulník Mi-24 do výzbroje ČSLA. Rozhodlo se pro verzi Mi-24 D vyráběné od roku 1975. Nový vrtulník měl podstatně zvýšit účinnost letecké podpory boje pozemního vojska, zejména v boji s tanky a obrněnými prostředky nepřítele. Kromě toho mohl být využit jako vysoce manévrová protitanková záloha a k vysazování taktických výsadků. Pancéřování jeho důležitých částí poskytovalo ochranu proti postřelování pěchotními zbraněmi protivníka a přetlaková kabina umožňovala překonání zamořených prostorů.

V plánech výstavby vojskového letectva ČSLA se počítalo s tím, že do roku 1985 nahradí vrtulník Mi-24 stávající zastaralé typy Mi-1 a Mi-4. K vytvoření předpokladu přezbrojení vojskového letectva po roce 1980 vyžadovalo přistoupit k zavedení nového bojového vrtulníku počínaje rokem 1978 v počtu čtyř kusů.

Nový bitevní vrtulník Mi-24 D byl v ČSLA určen k vedení bojové činnosti při přímé letecké podpoře pozemního vojska, k ničení tanků a obrněných vozidel, nekryté živé síly a techniky, s možností přepravy výsadku do osmi osob. Vrtulník byl uzpůsobený k bojovým letům v bližší taktické hloubce bojiště. Výzbroj vrtulníku Mi-24 D mimo neřízených raket, pum a čtyřhlavňového kulometu tvořily čtyři protitankové řízené rakety FALANGA pro ničení tanků a obrněných prostředků s pravděpodobností zásahu 0,83. Ve srovnání s vrtulníky Mi-4 a Mi-8 se zvýšila účinnost při ničení tanků tří až čtyřnásobně. Jeden bojový vrtulník Mi-24 D byl schopen zničit jedním bojovým vzletem tři tanky. Další čtyři protitankové řízené rakety FALANGA přepravované ve vrtulníku mohla při mezipřistání v terénu zavěsit osádka a pokračovat v plnění bojového úkolu.

Přezbrojování vojskového letectva se navrhovalo provádět postupně. V roce 1978 hodlalo velení pořídit jeden roj (čtyři stroje) pro 51. vrtulníkový pluk v Prostějově podřízený 10. letecké armádě. Po získání zkušeností a vytvoření předpokladů pro provoz se v letech 1980 – 1985 počítalo pokračovat s postupným přezbrojením vojskového letectva. Přezbrojení jednoho roje 51. vrtulníkového pluku vrtulníky Mi-24 D si, vzhledem k zavedení nové výzbroje (protitankové řízené střely FALANGA), elektronického vybavení vrtulníků a vyšší náročnosti na jeho obsluhu, vyžádalo zvýšení počtů osob mírově o šestnáct a válečně o jedenáct vojáků. Nepočítalo se s licenční výrobou vrtulníku. Potřeba Československé lidové armády byla hrazena výhradně dovozem ze Sovětského svazu. Naopak k zajištění spolehlivého provozu nových vrtulníků bylo potřeba uzpůsobit vojsková opravárenská zařízení a letecké opravárenské podniky. Jednalo se o přeškolení a další přípravu zaměstnanců výše uvedených podniků a zařízení, aby byli schopni provádět střední a generální opravy vrtulníků, palubních zařízení a agregátů, motorů, speciální pozemní zabezpečovací techniky a další úkony.

Náklady na pořízení nových bitevních vrtulníků v letech 1978 – 1980 činily celkem 222 323 400 tehdejších korun. V této částce byly zahrnuty čtyři vrtulníky Mi-24 D v hodnotě 147 248 000 korun, trenažer 9F-66V-1, kontrolní stanice pro přípravu raket 9V-27M-1, dva záložní motory TV-3-117, 80 raket FALANGA 9M-17P, souprava učebně výcvikových pomůcek vše v řádu milionů korun a souprava pozemního vybavení, kontrolně měřící techniky a doporučených náhradních dílů za 36 434 000 korun. V hlavním termínu dodávek v roce 1978 sovětská strana dodala čtyři vrtulníky Mi-24 D, trenažer 9F-66V-1, kontrolní stanici k přípravě raket, 80 raket FALANGA a soupravu učebně výcvikových pomůcek. Do roku 1980 dodal Sovětský svaz pozemní vybavení, kontrolně měřící techniku a náhradní díly.

Zavedení nového vrtulníku si vyžádalo přeškolení pilotů, pilotů-operátorů, techniků, specialistů technických oddělení a leteckých vojskových opraven. V první fázi byli všichni zainteresovaní vojáci vycvičeni a proškoleni v SSSR. V následujících letech se počítalo s vybudováním učebně výcvikové základny u 51. vrtulníkového pluku v Prostějově a po roce 1980 se výcvik létajícího a technického personálu měl přesunout do Vojenského leteckého učiliště v Prešově a do Vysoké vojenské letecké školy v Košicích. V oblasti inženýrsko leteckého zabezpečení se primárně vybíral technický personál vyškolený na vrtulníky Mi-8 a odesílal se na přeškolení do Sovětského svazu. Pak teprve přišel na řadu technický personál vrtulníků Mi-1 a Mi-4.

Vzhledem k tomu, že se vrtulník Mi-24 nevyráběl v Československu, ale výhradně se dovážel ze Sovětského svazu, nevytvářela se záloha vrtulníků pro doplňování ztrát v ČSLA. Jejich zajištění se řešilo v rozpočtovém plánu v souladu s mezivládními dohodami o zabezpečování Československé lidové armády za války bojovou technikou dodávkami ze Sovětského svazu.

Zavedení vrtulníku Mi-24 do výzbroje v roce 1978 získala Československá lidová armáda účinný prostředek letecké podpory boje pozemního vojska, při ničení tanků a obrněných transportérů a nekryté živé síly nepřítele. Vrtulník Mi-24 rozšiřoval bojové možnosti taktických výsadků a v neposlední řadě vylepšil systém protivzdušné obrany státu proti nízko a pomalu letícím cílům.

Jan Šach

Aktuálně



Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

Dnes stojíme před podobnou změnou myšlení, jakou prošli naši předkové ve 30. letech, říká v rozhovoru historik Karel Straka

16. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

Vojenský historický ústav Praha pomáhá při vzniku etiopského vojenského muzea

16. 05. 2025
Do Prahy přijela ministryně obrany Etiopie Aisha Mohammed Musa, ve svém úřadě…
Poklady z depozitáře: Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

Poklady z depozitáře: Varování rozvědky dalo vzniknout „provizornímu“ tanku, který slouží dodnes

15. 05. 2025
Nejnovější díl seriálu Poklady z depozitáře, který na webu iDNES.cz přibližuje exponáty Vojenského historického…
Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

Videopozvánka: Výstava v Jeruzalémské synagoze v Praze připomíná osudy židovských hrdinů druhého odboje

14. 05. 2025
V Jeruzalémské synagoze v Praze je nově k vidění společná výstava Židovské obce v Praze…
Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

Zúčastněte se konference "Nové pohledy na rok 1945". V Armádním muzeu Žižkov bude od 20. května

13. 05. 2025
Ve dnech 20.–21. května 2025 se v atriu Armádního muzea Žižkov v…