Husaria, polská těžká jízda, byla zejména v 17. století elitní vojenskou jednotkou východoevropských bojišť. Husarská zbroj sestávala z přilby, kyrysu, kovového límce, ochrany ramen a horních částí paží, chrániče předloktí a v některých případech i plátového krytí nohou od pasu po kolena.
Kyrys husarské zbroje se skládal z předního a zadního plechu, přičemž zadní plech občas nošen nebyl. Přední plech byl vykován ze železného plátu a jeho spodní část tvořily čtyři nebo pět železných pohyblivých lamel, připevněných pomocí nýtů a kožených řemínků.
Výzdoba kyrysu byla provedena pomocí pásků zlaceného mosazného plechu kolem límce, průramků a jeho dolní hrany. Ozdobné byly i nýty ve spodní části plechu, jež byly podloženy mosaznými rozetami. Pohyblivé lamely mívaly horní hranu opatřeny ozdobným vlnkováním. Stěžejními výzdobnými prvky pak byly na levé straně (z čelního pohledu) tzv. kavalerský kříž (u našeho exempláře bohužel schází), a na pravé straně reliéfní medailon Panny Marie Neposkvrněného početí.
Výška 480 mm, šířka 360 mm, hmotnost 6 676 g.