130mm raketomet vzor. 51 na podvozku Praga V3S

130mm raketomet vzor. 51 na podvozku Praga V3S

Po skončení 2. světové války byl v Československu zahájen vývoj několika typů raketometů. Nejdále se dostal ve Škodě Plzeň. Prototyp 130mm raketometu RK-2 byl dokončen a odzkoušen na začátku roku 1950. Přestože nebyla ráže raketometu unifikována se sovětskou technikou, byl vývoj a jeho zavedení do výzbroje sovětskými odbornými poradci doporučen.

Nevyjasněná zůstala otázka přepravního prostředku pro zbraň. Zkoušelo se jeho umístění na polopásový obrněný transportér HKL6p a na různé typy nákladních automobilů. Nakonec byl jako nejvhodnější zvolen automobil Studebaker US6. Celkem bylo od jednotlivých útvarů armády k 10. 9. 1952 staženo 224 vozů, které prošly opravami a montáží raketometů. Početní požadavek armády na raketomety ale překračoval stav vozidel Studebaker v naší armádě. Jako nouzové řešení byla vyprojektována zástavba zbraně na podvozek automobilu Tatra 128.

Přestože byl zhotoven a vyzkoušen prototyp, konečným řešením pro zástavbu raketometu se stalo nově vyvíjené a zaváděné vozidlo Praga V3S. Oproti základní verzi byly upravené bočnice korby a umístěno sedadlo pro obsluhu. Pod sedadlem bylo nářadí, výstroj a příslušenství pro raketomet. Výrobu raketometů vz. 51 v letech 1953 až 1957 zabezpečoval nejdříve Závod 9. mája Trenčín-Kubrá a později Závody K. J. Vorošilova v Dubnici nad Váhom. Čs. armáda do své výzbroje zařadila asi 470 kusů raketometů vz. 51. Nejprve byly organicky začleněné do raketometných oddílů střeleckých, mechanizovaných a tankových divizí, a do raketometných oddílů dělostřeleckých brigád.

Od roku 1959 tvořily raketomety vz. 51 základ výzbroje raketometných oddílů motostřeleckých a tankových divizí, od roku 1961 také raketometných baterií motostřeleckých pluků a od roku 1967 raketometných čet motostřeleckých praporů. Od konce 70. let zařadili raketomety do výzbroje raketometných oddílů tankových pluků a raketometných baterií motostřeleckých pluků. Začátkem 90. let se začalo s jejich vyřazováním z výzbroje armády.

130mm raketomet je reaktivní dělostřelecká zbraň používaná k hromadným palbám na větší prostory. Je určen k ničení živé síly nepřítele, k ničení nepřátelských postavení a palebných prostředků, k boření zákopů a úkrytů.

Automobil Praga V3S se 130mm raketometem vz. 51 byl do sbírky VHÚ získán v roce 1992 bezúplatným převodem od VÚ 7500 Jindřichův Hradec a v roce 2011 prošel celkovou renovací v restaurátorských dílnách VTM Lešany.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Počet raketnic: 32

Délka raketnice: 1 000 mm

Rozsah náměru:

- přes kabinu: +12° až +50°

- mimo kabinu: 0° až +50°

Rozsah odměru: 240°

Dostřel: 8 280 m

Celková hmotnost: 8 900 kg

Výška vozidla s raketometem: 2 970 mm

Šířka vozidla s raketometem: 2 310 mm

Kalibr rakety: 130,2 mm

Délka rakety: 799 mm

Hmotnost rakety: 24,2 kg

Obsluha: 5 mužů

 

Aktuálně



Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…
Pattonovi duchové vstupují do Čech

Pattonovi duchové vstupují do Čech

20. 04. 2025
Dva dny poté, co na české území vstoupila v Ašském výběžku první americká…
„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…
Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

Před jeepem tu byla fena. Uvezla pět vojáků a poznala bláto i písek

17. 04. 2025
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…