Snímek zachycuje příjezd německé armády do Prahy 15. března 1939. Byl pořízen v dolní části Václavského náměstí, a zachycuje průjezd Němců na motocyklech s postranními vozíky z Václavského náměstí do dnešní ulice 28. října.
Po událostech z podzimu 1938, po odstoupení pohraničních území Německu, Maďarsku a Polsku, přežívalo Československo jako okleštěný a demoralizovaný stát. Slovensko a Podkarpatská Rus získaly autonomii, ochota druhorepublikového režimu vycházet s Němci po dobrém se projevila např. prodejem části československé výzbroje Německu – to však Hitlerovi nestačilo.
Záminkou pro likvidaci zbytkového Česko-Slovenska se stala ústavní krize na Slovensku. Dne 14. března Jozef Tiso vyhlásil pod Hitlerovým nátlakem nezávislost Slovenska, president Emil Hácha odjel do Berlína, kde byl nad ránem 15. března 1939 donucen souhlasit s okupací. Tou dobou již bylo zahájeno obsazování části Slezska – posádka Čajánkových kasáren v dnešním Frýdku-Místku se jim postavila na odpor. Při obsazení zbytku českých zemí 15. března se čs. jednotky již řídily Háchovým rozkazem a nebránily se.
Navečer 15. března Hitler dorazil do Prahy – dříve než Hácha, jehož vlak byl na zpáteční cestě zdržován. Mezitím maďarské jednotky zaútočily na Podkarpatskou Rus a záhy ji ovládly. Dne 16. března byl zřízen Protektorát Čechy a Morava v čele s Emilem Háchou, skutečnou moc však držel říšský protektor Konstantin von Neurath.