Legendární skupina známá jako Tři králové se začala formovat v rámci Obrany národa krátce po okupaci Čech a Moravy. Od léta 1939 fungovala již ve složení pplk. Josef Balabán, pplk. Josef Mašín a škpt. Václav Morávek. Skupinu dále doplňoval radiotelegrafista četař František Peltán. Společně vybudovali zpravodajskou ústřednu, v níž se soustřeďovaly informace vojenského, hospodářského i politického charakteru z celého protektorátu. Věnovali se však i sabotážní činnosti, jejímž vrcholem byly dva bombové atentáty v Berlíně. První zasáhl německé policejní ředitelství a ministerstvo letectví, druhý na Anhaltském nádraží líčil na Heinricha Himmlera, který mu však shodou náhod unikl. Název Tři králové dali skupině příslušníci gestapa, členové skupiny sami o sobě mluvili jako o třech mušketýrech.
Pouzdro na cigarety pplk. Josefa Mašína, 30. léta
Ruský legionář a důstojník meziválečné československé armády pplk. Josef Mašín st. (1896–1942) patřil k nesmiřitelným odpůrcům německé okupace. V březnu 1939 se pokusil před přicházejícími Němci vyhodit do povětří skladiště zbraní a munice v kasárnách jeho dělostřeleckého pluku v Ruzyni, v čemž mu bylo zabráněno ostatními důstojníky. V rámci své odbojové činnosti se soustředil především na získávání zbraní pro připravované povstání, výrobu výbušnin a v neposlední řadě i na bombové útoky a sabotáže. Jeho vynálezem je také výbušnina zamaskovaná do podoby brikety, která se používala k poškození parních strojů a kotlů.
Tabatěrka z bílého kovu s vygravírovaným věnováním „JEZD. TURNAJ 1927 Č. BUDĚJOVICE“ byla nalezena při prohlídce bytu v ulici Pod Terebkou (dnešní Čiklova) v Praze – Nuslích, kde byl úkryt radiostanice SPARTA II. Právě zde byl Mašín dne 13. května 1941 za dramatických okolností zatčen gestapem, když předtím kryl střelbou ústup Václava Morávka a radisty Františka Peltána. Kdysi reprezentativní darovací tabatěrka nese silné známky opotřebení, což svědčí o pravidelném používání. V Českých Budějovicích Josef Mašín sloužil od roku 1920 do roku 1927.
Falešná síťová legitimace Václava Morávka, 1940
Síťovou jízdenku z pražské hromadné dopravy vyplněnou na falešné jméno Miloš Votava používal nejmladší ze Tří králů škpt. Václav Morávek (1904–1942). Ten také z celé skupiny vydržel na svobodě nejdéle. Jeho osud se naplnil 21. března 1942, kdy při schůzce s dvojitým agentem Paulem Thümmelem padl do léčky gestapa. Následovala divoká přestřelka, ve které Václav Morávek podlehl přesile.
Legitimace má podobu kartonu s předtištěným textem a přinýtovanou fotografií, za pozornost stojí především na fotografii použité falešné dioptrické brýle, které Morávek ve skutečnosti nepotřeboval. Na rubové straně jsou nalepeny tři 180 K kupóny za období červenec až září 1940.
Pouzdro na cigarety pplk. Josefa Balabána, 30. léta
Ruský legionář a důstojník meziválečné československé armády pplk. Josef Balabán (1894–1941) byl ze skupiny Třech králů nejstarší. Patřil k vůdčím osobnostem druhé garnitury Obrany národa a byl jejím zástupcem v koordinačním odbojovém orgánu ÚVOD. Kromě toho se věnoval zpravodajské činnosti a pro svou síť získal řadu spolupracovníků i z oblastí mimo armádní kruhy. Gestapo se jej proto intenzivně snažilo dopadnout. Balabána opustilo štěstí 22. dubna 1941, kdy byl postřelen a zadržen ve Velvarské ulici, kde pracoval jeden z jeho kontaktů. V následujících měsících byl vystaven bestiálním výslechům v Petschkově paláci. Po příchodu Reinharda Heydricha byl stanným soudem odsouzen k trestu smrti a 3. října 1941 popraven. Tragickou ironií osudu se tak stalo v objektu jízdáren dělostřeleckého pluku 1 v Praze Ruzyni, kde prožil značnou část své vojenské kariéry. Z jeho majetku se ve sbírce VHÚ Praha dochovalo cigaretové pouzdro potažené krokodýlí kůží, které zanechal při odchodu do ilegality u své přítelkyně.