Zcela nezpochybnitelnou a nesmazatelnou stopu ve zbrojní konstrukci minulého století po sobě zanechal konstruktér John Moses Browning (1855–1926), a to nejen na evropském kontinentu, ale také ve Spojených státech. Browningova spolupráce s firmou Colt´s Patent Firearms Manufacturing Company v Hartfordu dala vzniknout řadě armádních modelů, jejichž vývoj završilo zavedení pistole M1911 do výzbroje americké armády.
Na rozdíl od evropského kontinentu, kde v prvních desetiletích 20. století sice také hrály prim Browningovy konstrukce vyráběné belgickou zbrojovkou Fabrique Nationale, postrádal americký trh ohledně samonabíjecích pistolí pestrost a rozmanitost, typickou především pro země západní Evropy. Výčet firem, jež ve Státech tehdy vyráběly civilní pistole, by nebyl příliš obsáhlý. Mezi nejznámější, a také nejdéle vyráběné civilní pistole, bezesporu patří Colt Pocket Model 1903 v ráži 7,65 mm Browning.
V roce 1902 zkonstruoval J. M. Browning na popud vedení firmy FN armádní pistoli, nikoliv však s uzamčeným závěrem, jelikož klíčové Browningovy patenty vlastnila firma Colt. Nová pistole, zařízená na náboj označený 9 mm Browning long, dostala označení Grande Modéle, známá také pod označením FN 1903. Firma Colt ve svém výrobním programu ale neměla takový model, který by jí mohl zajistit podobný úspěch, jaký zaznamenala FN s pistolemi model 1900 v ráži 7,65 mm Browning. Na základě dohody s vedením firmy Colt Browning zmenšil a upravil Grande Modéle pro stejný náboj, jaký používala populární pistole FN 1900.
Zmenšená pistole měla hlaveň spojenou s tělem pomocí šesti přerušovaných ozubů, pojistné prvky tvořila manuální pojistka, jejíž rameno také sloužilo k zachycení závěru v zadní poloze při rozebírání zbraně, a dlaňová pojistka, uložená v zadní části rukojeti. Vratná pružina byla rovněž uložena paralelně pod hlavní. Bicí mechanismus tvořilo také kladívko a odpružený úderník, uložený v bloku závěru.
Již v červnu 1903 začala firma vyrábět novou pistoli s názvem Colt Automatic Pistol, Pocket Model. Aby se vyhnula záměnám v označení s armádními modely, jejichž bicí mechanismus tvořil vnější kohout, označovala novou pistoli jako Colt Hammerless Pocket Model.
V době jejího uvedení na trh asi nikdo neočekával, že se udrží díky své popularitě ve výrobním programu firmy Colt bezmála padesát let. Nepřetržitě ji závod v Hartfordu vyráběl do roku 1942, a poté opět v letech 1944–1953 s celkovou produkcí 572 215 kusů.
V průběhu let vznikly celkem čtyři varianty, z nichž první dvě měly odnímatelné čelo závěru stejné konstrukce, jako u belgické FN 1903, avšak pouze první varianta měla hlaveň dlouhou 100 mm (4“), zatímco následující modely disponovaly hlavněmi v délce 82,5 mm. Pistole prvního provedení rovněž postrádaly zásobníkovou pojistku.
Pistole prvního provedení vyráběla firma Colt pouze v letech 1903–1908, kdy zhotovila celkem 71 999 kusů.
Exemplář s číslem 13 837 z roku 1904 získalo muzeum v roce 2019 nákupem od soukromé firmy.
Ráž: 7,65 mm Browning
Celková délka: 180 mm
Délka hlavně: 100 mm
Délka záměrné: 151 mm
Výška: 115 mm
Šířka: 28 mm
Kapacita zásobníku: 8 nábojů
Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 680 g