K nejrozšířenějším meteorologickým přístrojům na našich letištích a meteorologických pracovištích patřil koncem minulého století ruční anemometr typu 950. Bylo s ním možno snadno a celkem přesně měřit aktuální sílu přízemního větru a to i v nárazech, přímým odečítáním hodnot na stupnici kalibrované v metrech za sekundu.
Hlavní součástí byl třímiskový Robinsonův kříž, jehož otáčení bylo úměrné rychlosti proudění vzduchu. Jeho svislá hřídelka unášela několikapólový magnet, který svým magnetickým tlakem strhával hliníkový kotouček přímo spojený s ručičkou přístroje. Rychlost proudění vzduchu pak byla indikována přímo na papírové stupnici s rozsahem 0 až 25 m/s. Ta byla skloněna pod úhlem 14°, takže byla dobře čitelná i pokud byl anemometr umístěn na tyči až dva metry nad zemí.
Přístroj byl chráněn černým bakelitovým pouzdrem. Z téhož materiálu byly vyrobeny i hlavní vodící desky. Jeho konstrukce umožňovala jej pomocí šroubovací rukojeti umístit i na vyvýšené stanoviště. Nebyl však určen pro trvalé zabudování na meteorologické stanici. Cejchován byl v aerodynamickém tunelu a odtud opatřen i kalibrační tabulkou. Práh citlivosti měření byl udáván menší než 1,5 m/s. Měl průměr 120 mm, celkovou výšku i s držadlem 215 mm a vlastní hmotnost 0,55 kg. S dřevěnou přepravní schránkou pak 1,25 kg.
Tento užitečný a zajímavý meteorologický přístroj, vyrobený roku 1981 v ZPA n. p. Vinohrady, získal VHÚ do sbírky v roce 2004 převodem od Vojenského zařízení 4252 Olomouc.