Kniha je rozdělena na 4 kapitoly a úvod. Je vybavena rejstříkem autorem zmíněných duelů a poměrně rozsáhlým seznamem literatury, který obsahuje jak vydané prameny, tak sekundární literaturu. Vazba knihy je tuhá, šitá, o formátu 20x25cm a sazba je vytištěna na kvalitním křídovém papíře.
První kapitola se krátce věnuje počátkům a vývoji soubojů v Anglii od roku 1066 do doby, jíž se práce primárně zabývá. Nosnou částí kapitoly je však rozbor britské dobové literatury věnované soubojům a jejich pravidlům jako je „The British Code of Duel“ nebo irský „The young Man of Honour’s Companion“.
Druhá část pojednává přímo o soubojových pistolích s křesadlovým zámkem. Autor se věnuje designovým inovacím jezdeckých pistolí, které pravděpodobně jako první provedl puškař Joseph Griffin v roce 1772 a jež v podstatě představovaly vznik soubojové pistole jako druhu zbraně. Opomenuty samozřejmě nezůstaly ani práce dalších slavných britských puškařů, jakými byli John Twigg, Henry W. Mortimer či Joe Mantonn, stejně jako irských puškařů Thomase Fowlera nebo Johna Silka.
Ve třetí kapitole se Atkinson věnuje poslední fázi vývoje soubojových pistolí – pistolím s perkusním zámkem. Zabývá se vynálezem principu perkusního zámku a jeho aplikace, kterou roku 1807 provedl Alexander Forsyth. Dalším důležitým vylepšením, kterému autor věnuje více pozornosti, je způsob vytvoření vývrtu tak, aby výstřelná osa byla paralelní s osou záměrnou. Atkinson však ani v této kapitole nezůstává pouze u popisu technických inovací. I zde je značný prostor věnován samotným puškařům či duelům, i tomu poslednímu, který se uskutečnil v Anglii 19. října 1852 mezi Edouardem Berthelemym a bývalým důstojníkem francouzského námořnictva Cournetem. Krátké setkání s pistolemi pro dva a kávou pro jednoho ukončilo 80 let „elegantního“ zabíjení.
V poslední čtvrté kapitole je popsána historie sedmi vybraných duelů, například mezi Goergem Tierneyem a Williamem Pittem mladším či mezi vévodou z Wellingtonu a hrabětem z Winchilsea.
Jednou z hlavních předností knihy, kromě již zmíněného seznamu literatury a pramenů, je její čtivost. Nejedná se o suchý výklad technických dat, ale o příběhy konkrétních lidí – puškařů i duelantů. Ačkoliv kniha vyšla v roce 1966, tak se dodnes jedná o jeden z nejlépe napsaných přehledů, které se věnují pistolovým soubojům.
Citace:
ATKINSON, John Andrew. Duelling Pistols and some of The Affairs they settled. Harrisburg: Stackpole Books, 1966, 142 s.