Avia Bk-11

Avia Bk-11

V polovině dvacátých let minulého století sehrály poměrně významnou roli v našem letectví lehké jednoplošníky firmy Avia, souhrnně nazývané „Bosky“ podle svého předobrazu, jímž byl letoun Avia BH-5 imatrikulace L-BOSA.

VHÚ vystavuje ve svých expozicích čtyři letouny této řady a to jeden originální a tři postavené jako částečné repliky. Stroj BH-11 ve vojenských barvách a s označením Leteckého pluku 2 byl zrekonstruován v druhé půli sedmdesátých let minulého století pracovníky Letecké skupiny Vojenského muzea na základě dochovaných dílů, výrobní dokumentace a dobových fotografií.

Jako jeho základ posloužily původní křídla a části podvozku nalezené v mlýně Kamenec u Konic na Prostějovsku. Dále pak originální motor Walter NZ-60 s příslušnou vrtulí a několik dobových palubních přístrojů. Renovace letounu počala na podzim roku 1977 a skončila úspěšným „roll-autem“ na slavnosti ke Dni letectva dne 15. září 1978.

O celém průběhu renovačních prací a s nimi souvisejícími událostmi natočil pan režisér Jan Jelínek velice krásný dokumentární film s názvem „Obnovená sláva“, který svým pojetím a poetikou patří dodnes k tomu nejlepšímu, co bylo v tomto oboru vytvořeno.

Ještě malá poznámka k nejasnostem s výrobním číslem, provázející historii tohoto letounu. Na původních dílech se kromě vojenského označení typu B.11 nenalézala žádná výrobní čísla. Pouze na dvou křídelních krytkách bylo nastříkáno označení B.11.3 a B.11.5. Proto byl renovovaný letoun zpočátku označován jako Bk.11.3. Teprve později vyšlo najevo, že by se mělo jednat o stroj Bk.11.17, a proto byly příslušné viditelné nápisy opraveny v tomto duchu.

 

Rozpětí  9,72 m

Délka  6,64 m

Hmotnost prázdného letounu  351 kg

Vzletová hmotnost  579 kg

Max. rychlost  155 km/h

Dostup  4 000 m

Dolet  600 km

Aktuálně



Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

Systém vojenského školství v posledním dvacetiletí ČSLA

26. 07. 2025
Počínaje školním rokem 1972/73 byla v Československé lidové armádě zavedena nová školská soustava.…
Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

Výročí 130 let od narození generála Františka Moravce, zveřejňujeme dosud neznámé snímky z jeho působení v Německu

23. 07. 2025
Připomínáme si 130 let od narození brigádního generála Františka Moravce, muže, který…
Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

Branná povinnost v Československu (1918‒1939) jako téma souladu i střetávání zájmů obrany státu a politických hledisek

21. 07. 2025
Na jaře letošního roku uplynulo 105 let od uzákonění branné soustavy Československé…
První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

První ročník Letní školy pro seniory se povedl. Debatovali s našimi historiky a prošli s nimi muzeum

16. 07. 2025
Vojenský historický ústav Praha uspořádal na začátku prázdnin Letní školu pro seniory…
Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

Na RMS Mauretania okolo Afriky do Velké Británie

15. 07. 2025
Dne 5. července 1943 okolo páté hodiny odpolední vyplula z egyptského přístavu Port…