Belgická pistole Dictator

Belgická pistole Dictator

V průběhu prvních dekád minulého století vzniklo v Německu, Belgii a ve Španělsku poměrně velké a nepřeberné množství nejrůznějších konstrukcí kapesních pistolí, jejichž společným jmenovatelem byla především ráže 6,35 mm Browning.

Belgická zbrojovka Fabriques d´Armes Reunies (F.A.R.) sídlící v Liége vyráběla především lovecké zbraně, ale také revolvery a samonabíjecí pistole. Za jejím vznikem stálo v roce 1903 spojení výrobce hlavní Alberta Simonise s firmou Antoine Bertranda (Bertrand Antoine & fils). Od roku 1908 používala firma na některých zbraních ochrannou známku v podobě jezdecké postavy, údajně představující franckého krále a prvního středověkého římského císaře Karla Velikého, s nápisem DICTATOR.

Pod stejnou značkou nabízela také zřejmě jedinou samonabíjecí pistoli, jež měla ve výrobním programu. Její konstrukční řešení přihlásila továrna v roce 1909 k patentové ochraně v Belgii, v Anglii a o rok později také v Německu a ve Francii. Kdy továrna zahájila sériovou výrobu patentovaných pistolí, není dosud známo. Stejně tak panují nejasnosti okolo ukončení jejich výroby a počtu vyrobených kusů. Lze však předpokládat, že produkce nedosáhla významnějších objemů a výroba skončila na prahu válečných let.

Konstrukčně sice neobvyklá, avšak z estetického a ergonomického hlediska poměrně odpudivá pistole měla obvyklý dynamický (uzavřený) závěr s kladívkovým bicím mechanismem. Z konstrukčního hlediska vybočovala z řady soudobých modelů svým válcovým závěrem, vedeným v pouzdře závěru. V zadní části měl závěr našroubovanou matici, opatřenou na bocích hmatníkovými drážkami, jež sloužily k úchopu závěru. V dutině závěru byla uložena hlaveň s navlečenou vratnou pružinou, jež se opírala o matici v přední části. Celou sestavu fixovala v pouzdře závěru odpružená aretační západka, umístěná před lučíkem.

Pouzdro závěru netvořilo s rukojetí jeden celek, ale rukojeť sestávala z přední a zadní vložky, spojené kolíky s pouzdrem a ve spodní části vyztužené plochými nosníky. Tělo pistole tak sestávalo ze tří základních kusů, tvořících jeden celek. S podobným, byť z výrobně technologického hlediska odlišným řešením se lze setkat také u československé pistole Fox a z ní vycházejícího modelu 22, vyráběného v České zbrojovce ve Strakonicích, jejichž konstruktérem byl Alois Tomiška. Lze však oprávněně pochybovat o tom, že by jej belgická konstrukce inspirovala, pokud s ní byl vůbec seznámen.

Jednořadý schránkový zásobník s kapacitou 6 nábojů držela v rukojeti odpružená západka ve spodní části. Jediným pojistným prvkem byla otočná manuální pojistka, oproti zvyklostem umístěná na pravé straně těla pistole.

Podle dochovaných exemplářů lze odvodit, že je firma vyráběla ve dvou provedeních. První neslo na levé straně těla (pouzdra závěru) výše popsanou ochrannou známku s nápisem DICTATOR ve spodní části a černé plastové střenky měly ve spodní polovině ovál s písmeny S. B. F., tvořenými iniciálami zakladatelů firmy (Simonis, Bertrand a Fresard). Druhé provedení ochrannou známku na těle nemělo; nacházela se ve spodní části plastových střenek. Pistole Dictator neměly na vnějším povrchu zbraně výrobní číslo jako většina tehdejších samonabíjecích pistolí, to se nacházelo skrytě vyražené pouze na spodní části závěru.

Exemplář s výrobním číslem B 798 získalo muzeum v roce 1954 převodem z Vědecko-technického odboru HS-VB Praha.

 

Ráž: 6,35 mm Browning

Celková délka: 121 mm

Výška: 81,5 mm

Šířka: 22,3 mm

Délka hlavně: 57 mm

Délka záměrné: 96 mm

Kapacita zásobníku: 6 nábojů

Hmotnost zbraně s prázdným zásobníkem: 434 g

Aktuálně



Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…
Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

Historici VHÚ Praha v Itálii zahájili hned několik výstav, zazněly zde i jejich referáty věnované 80. výročí konce 2. světové války

22. 04. 2025
Velvyslanectví České republiky v Itálii, Generální konzulát České republiky v Miláně, Honorární…
Pattonovi duchové vstupují do Čech

Pattonovi duchové vstupují do Čech

20. 04. 2025
Dva dny poté, co na české území vstoupila v Ašském výběžku první americká…
„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

„Nestačíme, nemůžeme, jak bychom chtěli.“ Válečné zdravotnictví za první světové války bojovalo s časem, špínou i zoufalstvím

18. 04. 2025
Nemoci, zoufalství i improvizace. První světová válka obrátila životy vojáků i lékařů…