Beschreibung der Schlacht bei Lützen und Gustav Adolphs Tod am 6. November 1632

Beschreibung der Schlacht bei Lützen und Gustav Adolphs Tod am 6. November 1632

Dne 16. listopadu léta páně 1632 došlo k jedné z nejznámějších bitev třicetileté války (1618−1648). U saského Lützenu se v ní střetla císařská vojska vedená generalissimem Albrechtem z Valdštejna s armádou švédského krále, proslulého „Lva severu“, Gustava II. Adolfa. Boj samotný skončil oboustrannými těžkými ztrátami v podstatě nerozhodně, ale do dějin se zapsal především tím, že v něm padl král Gustav II. Adolf. Smrt panovníků v bitvách již nebyla v raném novověku zdaleka běžnou záležitostí a s ohledem na renomé „neporazitelnosti Lva severu“ vzbudila zpráva o jeho smrti zaslouženou pozornost. Smrt císařského polního maršála Gottfrieda Heinricha hraběte Pappenheima či zranění vévody Albrechta z Valdštejna jen podtrhují tvrdost boje, ale ve srovnání se smrtí krále zůstaly zcela upozaděny.

Nutno podotknout, že „neporazitelnost Lva severu“ byla v době bitvy u Lützenu již jen legendou. Přes jeho nesporné schopnosti a úspěchy na bitevních polích utrpěl porážku například již v poslední bitvě polsko-švédské války (1626−1629) u pruské obce Honigfelde (dnes Trzciana v Polsku) od polsko-litevského vojska podporovaného císařským pomocným sborem. Od jeho vylodění v Pomořanech roku 1630, kterým se přímo zapojil do třicetileté války a zahájil tak její „švédskou fázi“ (1630−1635), sice šel od vítezství k vítězství, ale jeho úspěchy skončily v září roku 1632 v netradiční bitvě u Alte Veste (1632), kde Valdštejn přiměl Gustava II. Adolfa zaútočit na jeho opevněný polní tábor a po odražení švédské zteče mu protiútokem jezdectva způsobil významné ztráty. Švédský král pak po několika dnech musel před císařskými vyklidit pole. Napravit si reputaci velkého vojevůdce se pokusil v polovině listopadu, kdy se k němu dostala zpráva o tom, že se Valdštejn rozhodl ukončit tažení a vyslal část svého vojska do zimních kvartýrů. Švédové proto usilovnými pochody zamířili za císařskými, aby jejich oslabené síly napadli.

Valdštejn byl svým lehkým jezdectvem včas varován před postupem Gustava Adolfa, a vyslal proto den před bitvou posly, kterými povolal maršála Pappenheima s jeho jezdectvem zpět k hlavní armádě. Císařským šlo o čas, který jim zajistil českobudějovický rodák generál polní strážmistr Rudolf Jeroným hrabě Colloredo-Waldsee, který za cenu vlastního zranění zdržel 15. listopadu Švédy na přechodu přes potok Rippach až do tmy. Díky tomu se zvýšily šance na příchod Pappenheimových posil a Valdštejn stihl zaujmout částečně opevněné postavení u silnice vedoucí k Lipsku. Následující ráno 16. listopadu 1632 zahájili Švédové útok na linii císařských, ale ti se drželi velmi houževnatě a prvnímu sledu protestantů způsobili těžké ztráty. Nejslabším místem Valdštejnovy obrany bylo jeho levé křídlo, které se také Švédům prakticky podařilo rozbít, ale následně dorazil maršál Pappenheim v čele svých jezdců a protiútokem, v jehož čele sám padl, stabilizoval situaci. Někdy v této době také utrpěl v nepřehledném chaosu boje švédský král těžké zranění paže, po němž jej jeho vojáci chtěli odvést zpět do zadních linií. Při tom ale natrefili na přesilu císařských kyrysníků, kteří v nastalém boji krále Gustava II. Adolfa zabili. Smrt krále se ale Švédům podařilo před vlastními vojáky utajit a samotná bitva zuřila až do setmění.

Obě vojska byla těžce otřesena, neboť ztratila zhruba kolem 5 000 mužů, tedy asi 25% svého stavu. Obě strany se také během noci chystaly ustoupit, neboť druhý den nemohly v boji pokračovat. Švédové před ústupem chtěli prozkoumat, zda by dokázali zachránit z bojiště část dělostřelectva, a při té příležitosti zjistili, že Valdštejn, který sám utrpěl zranění, se také rozhodl opustit bojiště. Setrvali proto ve svých pozicích a ráno se mohli prohlásit za vítěze, neboť ovládli bojiště. Jednalo se ale o Pyrrhovo vítězství, a to přestože jim císařští po bitvě přenechali strategickou iniciativu a ustoupili k zimování do Čech, což Valdštejnovi způsobilo značné politické problémy.

Prezentovaný drobný jubilejní tisk vyšel při příležitosti 200. výročí bitvy u Lützenu v saském Lipsku. Jedná se o poměrně zvláštní výroční svazek, neboť se rozhodně nejedná o žádnou reprezentativní publikaci. Dokonce není znám a uveden ani autor stati, která stručně popisuje bitvu u Lützenu a smrt Gustava II. Adolfa. Knížečka formátu 12,5 x 19,5 cm má pouhých 24 stran a dle dobového standardu vyšla bez pevné vazby, aby si ji její majitel mohl nechat svázat ve stejné úpravě jako ostatní knihy své knihovny. Přestože jde o drobný tisk, je přece jen na svoji velikost a rozsah poměrně slušně vybaven ilustracemi, neboť obsahuje na frontispisu portrét Gustava II. Adolfa a text doplňuje ještě rozkládací příloha s plánkem původního postavení obou nepřátelských armád, přičemž vpravo je znázorněna hořící vesnice Lützen a od ní doleva se táhne cesta k Lipsku, která se stala základem obrany císařských. Prezentovaný svazek zůstal v takové podobě, v jaké spatřil světlo světa, tedy bez pevné vazby a desek. Jeho majitelé jej dokonce nikdy nečetli a to přestože byl již v době první republiky v majetku knihovny Památníku osvobození, následně během války v německé Heeresbücherei Prag a poté ve fondu knihovny VHÚ.  Jeho stránky totiž zůstaly dalších 190 let, tedy až do současnosti, nerozřezány.

Citace:

Beschreibung der Schlacht bei Lützen und Gustav Adolphs Tod am 6. November 1632. Leipzig : Köhler, 1832. 24 s.

Aktuálně



Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

Z restaurátorských dílen: Restaurování střelecké věže letounu Š-50

21. 02. 2025
Přečtěte si, jak kolegové z Leteckého muzea Kbely pečlivě pracovali na restaurování…
Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

Úskalí národnostních vztahů v meziválečném Československu. Kauza takzvaného Machníkova výnosu z roku 1936

17. 02. 2025
Snaha československé vlády o účinnou ochranu utajovaných skutečností se setkala s nežádoucím ohlasem…
Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

Prohlédněte si práci našich restaurátorů. Rubrika Z restaurátorských dílen opět ožívá

14. 02. 2025
Posláním Vojenského historického ústavu Praha je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a…
Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

Nejtragičtější americký nálet na Prahu se uskutečnil před 80 lety - 14. února 1945

13. 02. 2025
Za 2. světové války se česká metropole stala terčem leteckého bombardování několikrát,…
Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

Pořad ČT Fokus Václava Moravce se vysílal z Armádního muzea Žižkov, mluvilo se o válce i globální tísni

12. 02. 2025
Prostorné atrium Armádního muzea Žižkov, jehož rekonstrukce získala hned několik významných architektonických…