Bojová zástava 51. ženijní brigády ČSLA

Bojová zástava 51. ženijní brigády ČSLA

Útvar původně vznikl v roce 1945 jako ženijní pluk 2. Do podoby 51. ženijní brigády byl restrukturalizován v roce 1950 v souvislosti s širší přestavbou armády. Brigáda jako taková existovala až do roku 1991 a sídlila v kasárnách v Litoměřicích. Od devadesátých let byla postupně reorganizována na 11. ženijní brigádu, 1. ženijní brigádu a 15. výcvikovou základnu ženijního vojska. V roce 2003 čekala brigádu další změna, a to na 15. ženijní záchrannou brigádu, od toho roku již dislokovanou v Bechyni na jihu Čech. Poslední reorganizací na 15. ženijní pluk „Generála Karla Husárka“ prošel útvar v roce 2013. V současnosti plní pluk a jeho dílčí komponenty úkoly ženijní podpory během nasazení armády doma i v zahraničí a rovněž spolupracuje se složkami IZS při plnění humanitárních úkolů civilní ochrany. Jeden z jeho praporů není dislokován v Bechyni, ale v Olomouci.

Svůj historický název nese pluk po meziválečném generálovi Karlu Husárkovi, který během sibiřské anabáze působil jako velitel úderných oddílů, později jako velitel několika prvorepublikových ženijních útvarů a ve třicátých letech mimo jiné velel ředitelství opevňovacích prací. Ženijní vojsko slaví v červnu svůj svátek, aby si připomnělo hrdinství československých ženistů v roce 1940, kteří svými zátarasy zastavili v Brion-sur-Ource ve Francii postup Němců. Dříve byly zásluhy a historie ženijního vojska vyzdvihovány 6. října na den československé armády. Připomínány byly zásluhy ženistů o zneškodnění minových polí a dalších překážek v Dukelském průsmyku během Karpatsko-dukelské operace v roce 1944.

Na líci zástavy uprostřed červeného listu je aplikována zlatě lemovaná červená husitská pavéza. Žlutě lemovaný bílý dvouocasý lev má červený srdeční štítek s modrou horou Kriváň a žlutou partyzánskou vatrou. Nad hlavou lva je vyhotoven obrys žluté pěticípé hvězdy. Pod pavézou je vyšit do půlkruhu zlatý opis „ZA VLAST – ZA SOCIALISMUS“. Na začátku a na konci opisu je vyšita lipová ratolest o třech lipových lístcích. V červeném poli listu je na rubu zlatě vyhotovena mezi dvěma zlatými lipovými lístky číslice: „51“, pod ní jednořádkový nápis „ŽENIJNÍ BRIGÁDA“. Horní, dolní a vlající okraj zástavy lemuje zlaté třepení. Zástava je navlečena červeným rukávem na žerď a přibita k ní kovovými hřeby. Žerď zakončuje kovový hrot ve tvaru pěticípé hvězdy. K žerdi jsou připojeny tři praporové šňůry s bílým, červeným a modrým třapcem na konci. Zástavu dekorují dvě vyznamenání: Řád rudé hvězdy a Medaile „Za upevňování přátelství ve zbrani“ I. stupně.

Prapor byl předán do sbírky Vojenského historického ústavu Praha po reorganizaci v roce 1991.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…