BRUYN, Abraham de. Costumes civils et militaires du XVIe siécle: reproduction fac-simile de l'édition de 1581.
Fotogalerie
Skrze díla umělců 16. století můžeme dodnes obdivovat portréty renesančních osobností či alegorické výjevy, jež nacházely inspiraci v antickém světě a mytologii. Jakkoli jsou takováto díla fascinující, nesmíme zapomínat, že renesanční umělci nehledali náměty pouze v minulosti, ale že je nacházely ve věcech všedních a že se nezdráhali zvěčnit obrazy s motivy každodennosti Evropy raného novověku.
Rytci a malíři se v tomto období například hojně věnovali tématu selského života a slavností, kde pečlivě zpodobňovali zvyky, radosti, neřesti a podobu venkovanů. Pokud jde o vnější vzhled, nebyli to zajisté jen sedláci, kdo se stal oblíbeným námětem. Do hledáčku umělců se tak dostali příslušníci různých stavů tehdejší společnosti, jak lze vidět v díle Costumes civils et militaires du XVIe siécle.
Uvedená práce je dílem vlámského umělce Abrahama de Bruyn, jenž se narodil roku 1538 v Antverpách, a později přesídlil do Kolína nad Rýnem, kde působil až do své smrti. De Bruyn se proslavil jako rytec. Vzhledem ke skutečnosti, že je značná část jeho děl relativně malých rozměrů, bývá zpětně přiřazován mezi tzv. „malé mistry“ (Kleinmeister), tedy pomyslnou skupinu německých rytců-tiskařů, kteří působili v 16. století, přesněji v jeho první polovině. Pro jejichž tvorbu byly charakteristické rozměrem malé, ovšem zpracováním velice detailní mědirytiny.
De Bruyn měl také pokračovatele v osobě syna Nicolaese, jež se však od otce odlišoval stylem provedení i velikostí rytin. Rodák z Antverp patřil i k autorům portrétů soudobých osobností, mimo jiné zhotovil portréty vévody Albrechta Friedricha Pruského či francouzského krále Karla IX. Mnohem zajímavější jsou však jeho série mědirytin na rozličná témata, mezi nimiž zaujme Diversarum gentium armatura equestris, série rytin ozbrojených jezdců rozličných evropských i mimoevropských národů z roku 1575, a zejména popisovaná publikace Costumes civils et militaires, zvaná původním latinským titulem Diversarum item gentium peculiaris vestitus.
Jedná se o soubor grafických listů, zpodobňující příslušníky takřka všech společenských vrstev. Orientace mezi vyobrazenými archetypy postav je poměrně snadná díky latinským popiskům u jednotlivých tabulí. V díle není přítomen žádný další text. Vybrané typy postav pocházejí z regionu západní Evropy, především se jedná o Valony a Vlámy, zastoupeni jsou však také Angličané, Francouzi, Španělé, Italové a Italky z několika regionů, dále Němci a objevit lze rovněž Čechy a Slezany.
Z hlediska sociálního zařazení postav je záběr rovněž velice pestrý a široký, od sedláků přes měšťany a šlechtu až po námořníky. Nechybí ani univerzitní hodnostáři či benátský dóže, naopak zcela postrádáme vyobrazení duchovních. Zvláště jsou vyobrazeni ozbrojenci, mezi nimiž převažují Nizozemci a Španělé. Tento detail pravděpodobně souvisí s realitou tehdy probíhajících válek během tzv. nizozemské revoluce, téměř sto let trvajícího zápasu Spojených provincií nizozemských o nezávislost vůči Španělsku. Celý soubor vyšel s úpravami několikrát v letech 1577–1581.
Předložený soubor grafik, v daném případě v podobě faksimile vydání z roku 1581, představuje zajímavý a vpravdě jedinečný obrazový pramen, který si dodnes zachovává svoji informační i uměleckou hodnotu a je stále cenným zdrojem informací pro zájemce o problematiku dějin odívání, vojenství a každodennosti druhé poloviny 16. století.
Citace:
BRUYN, Abraham de. Costumes civils et militaires du XVIe siécle: reproduction fac-simile de l'édition de 1581. Bruxelles: [Van Trigt], 1872. [40] l. : čb. obr.
Sedmý díl seriálu Poklady z depozitáře webu iDNES.cz se tentokrát věnoval většímu…
Vojenský historický ústav Praha
U Památníku 2, 130 05, Praha 3
muzeum@vhu.cz
Ředitelství
Ředitel VHÚ Praha
brigádní generál Mgr. Aleš Knížek
Sekretariát ředitele
+420 973 204 900
ID DS
hjyaavk
Správní rada pro vyřízení vývozních povolení, darů či výkupů
+420 973 204 903
Správní rada pro vyřízení zápůjček
+420 973 204 900
Veškeré informace týkající se zápůjček exponátů na výstavy a další akce, formuláře pro vývoz
milirarií, práva k fotografiím a filmovým sbírkám atd. naleznete v samostatné rubrice Služby
veřejnosti.
Knihovna VHÚ
Pracoviště Rooseveltova
+420 973 215 544
Vedoucí knihovny VHÚ
+420 973 215 938
knihovna@vhu.cz
Časopis Historie a vojenství
Šéfredaktor
David Pazdera
+420 973 204 941
Armádní muzeum Žižkov
U Památníku 2
Praha 3 - Žižkov
+420 973 204 924
Letecké muzeum Kbely
Mladoboleslavská ul.
Praha 9 - Kbely
+420 973 207 500
Vojenské Technické Muzeum Lešany u Týnce nad Sázavou