Čajová sada se samovarem

Čajová sada se samovarem

Jednu z dělících linií mezi důstojníky a mužstvem představuje stravování. Rozdíly nejsou vždy jen v kvalitě a kvantitě pokrmů, ale mnohdy i v jakosti používaného jídelního náčiní. Příkladem toho, že výjimku nepředstavovalo ani dobrovolecké vojsko československých legionářů na Rusi, je jídelní souprava důstojníka 1. střeleckého pluku „Mistra Jana Husi“ Antonína Novotného.

Jídelní soupravu si její majitel nechal vyrobit na zakázku během své služby na transsibiřské magistrále a tvoří ji sada tří ešusů, samovar, dvě konvičky, hrnek a patřičný počet podnosů a tácků. Nádobí je vyrobeno z mosazi a uvnitř vycínováno. Zajímavá je výzdoba, kterou tvoří různorodá sbírka delaborovaných patron, včetně na Sibiři poměrně exotických modelů. Namátkou lze jmenovat například náboje 11mm Gras, 8mm Lebel nebo .303 British. Řemeslníkem nejvíce využívaný náboj je pak japonský 6,5mm Arisaka.

Antonín Novotný (1877, Strašín - 1926, Prusice) odešel do Ruska před 1. světovou válkou a zřejmě pracoval jako keramik v Rostově na Donu. Po vypuknutí války se přihlásil jako dobrovolník do České družiny a byl zařazen k 3. rotě jako střelec. Na frontě se prokázal jako schopný a statečný voják, byl dvakrát raněn a za svou statečnost obdržel Kříž sv. Jiří I., III. a IV. stupně. Během bitvy u Zborova už bojoval jako velitel čety a o rok později velel rotě. Do vlasti se kvůli špatnému zdravotnímu stavu předčasně vrátil v létě 1919 jako kapitán.

Rozměry samovaru: výška 38 cm, průměr 19 cm

Čajová sada byla do sbírky VHÚ Praha získána darem v roce 2016.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…