Na počátku května 1955 proběhly v komunistickém Československu monumentální oslavy tradičního dělnického svátku a desátého výročí osvobození země Rudou armádou. Velkolepost těchto akcí je patrná z dobového tisku, ten vojenský nevyjímaje. Vítězná křídla, časopis čs. vojenského letectva a PVO, vycházející tehdy třikrát týdně, nám může posloužit jako názorný průvodce po oslavách.
Spojení oslav Prvního máje a příchodu sovětské armády v roce 1945 je zdůrazněno v úvodníku Vítězných křídel z 1. května: „Každoročne si hovoríme, že takový 1. máj sme ešte neviděli. Tento rok to budeme môcť povedať s čistým svedomím. Veď pôjdeme do ulíc s dvojnásobnou radosťou.“ Vydání z 3. května referuje o prvomájovém průvodu v Praze, jehož se účastnili i příslušníci vojenského letectva a pracovníci leteckého průmyslu. Aby bylo nadšení v průvodech konkretizováno, jsou v textu identifikovány vybrané osoby a jejich pracovní přidělení: „V čele jsme viděli leteckého mechanika svobodníka Kortána, který se svazačkou Soňou Vaňkovou, nýtařkou střediska 534, vezl alegorický vůz s velikou maketou stíhacího letounu.“
Důležitou součástí oslav 1. máje a výročí osvobození Rudou armádou bylo odhalení monstrózního pomníku J. V. Stalina na Letné. V pseudoreportážním článku „Vděčná Praha“ je odhalení zpodobněno jako vzdání holdu československého lidu svému osvoboditeli a gardovým jednotkám sovětské armády. Lid reprezentují v reportáži mladí lidé skládající pod pomníkem přísahu nehynoucí lásky a věrnosti – nikoliv snad sobě, nýbrž Stalinovi.
Ve vydání Vítězných křídel z předvečera výročí osvobození je hlavním tématem pouto přátelství k hrdinské sovětské armádě, proti němuž je v „historickém“ exkurzu postavena proradnost západních armád, které po snadném proniknutí do střední Evropy neměly prý zájem jít na pomoc povstání v Praze a místo toho ho chtěly pro jeho lidovost nechat vykrvácet. V dalších číslech je pak vylíčena velkolepá přehlídka na Letenské pláni z 9. května. Obrazový doprovod z přehlídky je doplněn i snímkem ze „světelné show“ při odhalování Stalinova pomníku, nicméně tisková kvalita záběrů je velice nízká.
Vítězná křídla vycházela od dubna 1953. S určitými přestávkami a změnami periodicity pokračovalo jejich vydávání až do počátku devadesátých let. Ročníky časopisu z let 1953–1962 byly ve Vojenském historickém ústavu Praha zdigitalizovány a jsou dostupné na Digitální studovně Ministerstva obrany ČR.
Vítězná křídla: časopis československého vojenského letectva a vojsk protivzdušné obrany státu. V Praze: Naše vojsko, 1.-12.05.1955, 3(52-57). ISSN 0042-7497. Dostupné také z: https://digitalnistudovna.army.cz/uuid/uuid:4d9b3175-ba69-451c-b547-8fcf5215a50b