Československý čepicový odznak Jana Kubiše, 30. léta 20. století

Československý čepicový odznak Jana Kubiše, 30. léta 20. století


Před 78 lety byl v dnešní den Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem proveden v Praze atentát na Reinharda Heydricha. Ve sbírce Vojenského historického ústavu se dochovala řada cenných památek na tyto dva statečné vojáky. Jedním ze zatím posledních přírůstků byl nález v rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích z roku 2013. Mezi desítkami fotografií, dopisů a dalších dokumentů, zde byly ukryty i drobné součástky stejnokroje z doby předválečné vojenské služby Jana Kubiše. Z vycházkové čepice četaře délesloužícího pochází i představovaný, původně postříbřený, čepicový odznak.

Jan Kubiš nastoupil presenční dvouletou službu v československé armádě 1. října 1935 k  pěšímu pluku 31 „Arco“. Po nástupu byl zařazen k 9. pěší rotě, která byla součástí III. praporu, dislokovaného od konce září 1935 ve Znojmě. Slavnostní vojenskou přísahu složil 28. října 1935. Po prvním vojenském výcviku byl po povahové a mravní způsobilosti hodnocen jak kamarádský a klidný, po stránce vojenské způsobilosti pak jako vytrvalý a ukázněný.

Koncem prvního roku služby nastoupil do poddůstojnické školy v Jihlavě, kde byl umístěn I. a II. pěší prapor a velitelství pluku. Školu ukončil 25. dubna 1936 s velmi dobrým prospěchem jako 40. ze 121 frekventantů. Po absolvování školy se Jan Kubiš vrátil k 9. rotě do Znojma.  Po skončení presenční služby na konci září 1937 se rozhodl v armádě zůstat jako délesloužící poddůstojník. Pokračující služba byla pro nadané vojáky cestou k osamostatnění a v některých případech mohla vést až k přijetí na Vojenskou akademii v Hranicích a následné kariéře důstojníka.

Od 1. října byl desátník délesloužící Jan Kubiš veden jako nadpočetný u domovského pluku a 15. října byl proto přemístěn k pěšímu pluku 34 „Střelce Jana Čapka“. V podřízenosti tohoto pluku byl nově vybudovaný strážní prapor XIII, jehož hlavním úkolem měla být ostraha výstavby objektů pohraničního opevnění v oblasti Ženijního skupinového velitelství IV. Jan Kubiš se stal velitelem družstva a instruktorem u 3. roty strážního praporu XIII

Počátkem roku 1938 byl povýšen do hodnosti četař délesloužící a od 21. února byl zařazen jako zástupce velitele čety v poddůstojnické škole pěšího pluku 15 v Opavě. Zde setrval do 6. dubna a následující den se vrátil ke strážnímu praporu XIII, nyní již jako zástupce velitele čety 3. roty.

V dubnu 1938 byl převelen k podřízenému strážnímu praporu XIII s velitelstvím v obci Jakartovice, jehož úkolem byla ostraha výstavby linie stálého pohraničního opevnění.  Četař délesloužící Jan Kubiš zde působil jako zástupce velitele čety u 3. roty v Litultovicích. Během krizového roku 1938 se ho naplno týkaly události květnové ostrahy hranic i zářijové mobilizace. V oblasti nebyly výjimkou časté střety se sudetoněmeckými ordnery, kteří přepadávali polní stráže a snažili se sabotovat výstavu pevností.

K plánovanému převedení strážního praporu XIII na I. prapor hraničářského pluku 5 již v důsledku mnichovských událostí nedošlo. Strážní prapory byly staženy do vnitrozemí a k 15. listopadu 1938 zrušeny. Mužstvo bylo demobilizováno a délesloužícím poddůstojníkům byl ukončen závazek.  Četař délesloužící Jan Kubiš byl k 4. listopadu 1938 po odsloužení necelého roku další služby propuštěn ze služby a nakrátko se vrátil do rodných Dolních Vilémovic. V červnu 1939 překročil ilegálně hranice do Polska. V táboře v Malých Bronowicích se setká s Josefem Gabčíkem, přítelem, po jehož boku stráví své poslední tři roky života.

 

 

Aktuálně



Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Ministryně obrany Jana Černochová slavnostně zahájila novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

30. 04. 2025
V Armádním muzeu Žižkov je k vidění nová výstava 1945 Voláme všechny…
Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

Videopozvánka: Otevřeli jsme novou výstavu 1945 Voláme všechny Čechy!

29. 04. 2025
Výstava 1945 Voláme všechny Čechy! se pro veřejnost otevírá 30. dubna 2025,…
V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

V Armádním muzeu Žižkov vyrostla barikáda. Je součástí výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“

28. 04. 2025
Výstava „1945 Voláme všechny Čechy!“ přibližuje poslední fázi druhé světové války v…
Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

Letecké muzeum Kbely otevřelo brány k 57. návštěvnické sezoně, přišly stovky lidí

26. 04. 2025
Krásné slunečné počasí a modré nebe, které naznačovalo, že budou provedeny avizované…
Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

Přijďte v sobotu 26. dubna na slavnostní zahájení 57. sezony v Leteckém muzeu Kbely

23. 04. 2025
Poslední dubnovou sobotu roku 2025 bude zahájena 57. návštěvnická sezona Leteckého muzea…