Čestný odznak leteckého pluku 5

Čestný odznak leteckého pluku 5

V meziválečném období vznikla u československých leteckých pluků tradice zřizování neoficiálních plukovních odznaků. Popudem ke zřizování takovýchto odznaků mělo být údajně zavádění plukovních znaků roku 1924. Letecké plukovní odznaky poté vznikaly během 20.−30. let u jednotlivých leteckých útvarů individuálně z iniciativy důstojníků a měly charakter čestného ocenění, které bylo možné udělit jak vybraným příslušníkům pluku, tak významným vojenským osobám u příležitosti návštěvy útvaru. Civilisté při obdobných příležitostech dostávali takovýto odznak jen zcela výjimečně. Do zmíněné skupiny odznaků patří také prezentovaný exemplář Čestného odznaku leteckého pluku 5, jehož vznik lze s ohledem na dataci založení útvaru vymezit roky 1931−1938.

Letecký pluk 5 byl zřízen 1. října 1931. Původním místem dislokace velitelství pluku byly Kbely, posléze od roku 1937 Brno. Mezi Prahu-Kbely a Brno byla rozdělena též hospodářská a technická správa pluku včetně technické letky a samotných perutí. Letky útvaru byly rozmístěny v Praze-Kbelích, Olomouci, Brně, Nitře a Malackách.

Popis

Jednostranný odznak o výšce 58 mm a šířce 6-44 mm při síle 1,5-3 mm a hmotnosti 18 gramů ražený ze stříbra. Odznak je vyveden v podobě stylizované letecké pumy podložené ptačím křídlem. Na křídle se na předělu krovek a ramenní peruti nachází světle modře smaltovaná číslice 5. Pod křídlem je přinýtovaný gotický štít s hlavou štítu vyvedenou v černém smaltu a se smaltovaným erbem Moravy (stříbrno-červeně šachovaná orlice se zlatou korunou a zbrojí v modrém poli). Revers odznaku je hladký se stopami po odlomené svisle orientované připínací jehlici. Nachází se zde puncovní značka, ryzostní značka 900 a značka výrobce KK (Karnet a Kyselý). Odznaky Leteckého pluku 5 nebyly číslované.

Exemplář byl do sbírky Vojenského historického ústavu získán darem v roce 1975.

Aktuálně



Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 2. část

Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 2. část

13. 08. 2025
Přinášíme vám druhou, závěrečnou část textu historika VHÚ Praha Jiřího Rajlicha, který…
Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 1. část

Před 80 lety - 13. srpen 1945 – Poslední doma, 1. část

12. 08. 2025
Před 80 lety se do vlasti vrátili českoslovenští letci, kteří za 2.…
Podívejte se na předměty z bohatých sbírek VHÚ Praha, které byly popsány pro web

Podívejte se na předměty z bohatých sbírek VHÚ Praha, které byly popsány pro web

11. 08. 2025
Kurátoři podsbírek Vojenského historického ústavu Praha pro webovou stránku dosud popsali více…
V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

V Armádním muzeu Žižkov můžete vidět maketu atomové bomby Little Boy i střešní tašku z prefekturního paláce v Hirošimě

08. 08. 2025
Data 6. srpna 1945 a 9. srpna 1945 budou navždy spojena s útoky…
Působení sovětského SMERŠ na československém území v roce 1945. Desítky lidí zmizely beze stopy

Působení sovětského SMERŠ na československém území v roce 1945. Desítky lidí zmizely beze stopy

06. 08. 2025
Během závěrečných bojů druhé světové války obsazovala území československé republiky Rudá armáda.…