Vzhledem k přibližující se východní frontě začal státní ministr pro Čechy a Moravu K. H. Frank od roku 1944 Protektorát systematicky připravovat na bojovou pohotovost. Na přelomu let 1944–1945 byly v rámci těchto aktivit naverbovány tisíce mladých Čechů (především z řad tělovýchovné organizace Kuratorium pro výchovu mládeže), aby za pomoci velice primitivních nástrojů (většinou jen lopat a krumpáčů) vykopali obranné a protitankové příkopy na hranici mezi Moravou a Slovenskem. Vzhledem k naprosto nedostačujícímu zázemí a zásobování trpěli nasazení mladíci hladem a zimou, což se mj. odráželo i v písemných stížnostech rodičů adresovaných německým okupačním orgánům.
Ruku v ruce s těmito událostmi založili Němci v posledních měsících války neoficiální vyznamenání, které nazvali Čestný odznak ochranného valu Protektorátu Čechy a Morava. K jeho účelu, počtu udělených kusů nebo přesným okolnostem, za nichž se udílel, se bohužel nedochovaly žádné specifické prameny ani zákony. Je proto velice těžké říci, jak rozšířený tento odznak – vzhledem ke své vysoké vzácnosti – vůbec byl.
Popis:
Odznak je ražen ze zinkového plechu, má tvar gotického, shora vyhroceného štítu. Ve vavřínem lemované ploše se v horní části nachází nacistická orlice s rozpřaženými křídly a věncem v drápech, v němž je zobrazen hákový kříž postavený na hranu. Spodní část odznaku zaplňuje zkřížená dvojice pracovních nástrojů (krumpáč a lopata) zdobená lipovými snítkami. Na nástroje je položena páska s dvojjazyčným nápisem FÜR ARBEIT ZUM SCHÜTZE / DER HEIMAT / ZA PRÁCI NA OCHRANU / VLASTI. Na zadní straně je svislá upínací jehlice.