Chorvatská válka za nezávislost v letech 1991–1995, na jejímž počátku došlo k rozpadu Socialistické federativní republiky Jugoslávie (SFRJ) přinesla kromě utrpení a ztrát na životech také jeden fenomén: výrobu automatických zbraní v malých dílnách a závodech, které do té doby se zbrojní výrobou neměly nic společného.
Dodnes existující dřevozpracující závod Oroplet v chorvatské Pleternici vyráběl od roku 1991 samopal jednoduché konstrukce s dynamickým závěrem a výsuvnou ramenní opěrkou. Pro usnadnění výroby využili tvůrci zásobníky izraelských samopalů UZI na 25 nebo 32 nábojů ráže 9 mm Luger. Poměrně dlouhá zásobníková šachta s nízko uloženým záchytem zásobníku, stejné konstrukce jako u izraelské zbraně, sloužila k úchopu samopalu při střelbě. Konstrukci hlavně a ochranného pláště zjevně inspirovaly britské samopaly Sten Mk 2 s tím rozdílem, že plášť hlavně aretoval v pouzdře závěru příčný šroub ve spodní části. Na rozdíl od jiných chorvatských „homemade“ samopalů nebyl Pleter vybaven přepínačem režimu střelby, takže střílel pouze dávkou.
Celkový počet vyrobených samopalů Pleter není dosud znám, avšak lze předpokládat, že výroba nedosáhla velkého objemu. Ani z chorvatských zdrojů není dosud zřejmé, kdy Oroplet výrobu zbraní ukončil. Lze ovšem předpokládat, že k tomu došlo na konci války za nezávislost v roce 1995.
Exemplář získalo muzeum nákupem v roce 2013.
Ráž: 9 mm Luger
Celková délka: 520 mm (s vysunutou ramenní opěrkou: 705 mm)
Délka hlavně: 222 mm
Délka záměrné: 298 mm
Kapacita zásobníku: 25 nebo 32 nábojů
Hmotnost zbraně bez zásobníku: 3100 g