V letech 1961 až 1964 proběhl kompletní archeologický odkryv jádra středověkého hradu Sion pod vedením dr. Janské. Výzkum byl hrazen z prostředků Vojenského historického ústavu Praha a Vojenského muzea, a jak dokládá dochovaný armádní filmový dokument, byl i patřičně ideologicky zabarven. Třeba však říct, že proveden byl velmi fundovaně.
Dr. Janská vedla při výzkumu přesnou evidenci nálezů, kterým nejenže dávala čísla, ale zároveň kreslila do deníků skici s plánkem hradu a vyznačovala do něj, odkud nálezy pochází. Pro muzejní účely bylo však potřeba přepsat sešity do přírůstkových knih. Dvě takové knihy zůstaly v Památkovém ústavu v Praze, odkud byly v roce 2004 předány do muzea v Kolíně. Šlo o problematický krok, protože nálezy byly umístěny do muzea v Kutné Hoře a další jsou ve sbírce Vojenského historického ústavu v Praze. Kolínští muzejníci knihy nijak neevidovali a v polici ležely až do července roku 2023, kdy byly předány Vojenskému historickému ústavu Praha.
Ve sbírce VHÚ, podsbírka X – archeologie, je uložen zlomek cihly s otiskem tlapy většího psa. Cihla ovšem budila od začátku podezření, protože vypadá „nově“. Při předběžném studiu přírůstkové knihy se ukázalo, že pod popisem předmětu je připsáno místo nálezu, a tím byla halda výkopku z výzkumu hradu v roce 1937. Cihla tedy nepochází z archeologického kontextu a na místo se zřejmě dostala po polovině 19. století, kdy nechal majitel panství Malešov budovat cesty na hrad, rozebírat jeho zdi na kámen a vrstvy spáleniště ze zániku hradu 1437 odvážet na pole jako hnojivo. Možná je zde také spojitost s rokem prvního výzkumu hradu, tedy rokem 1937.