V první polovině 16. století, respektive mezi léty 1495–1559 probíhal v Evropě konflikt mezi francouzskými králi a Habsburky. Ačkoliv se nazýval italské války, boje se kromě Itálie odehrávaly i v severní Francii a pohraničí Francie a Svaté říše římské. Do historie vojenství se tehdy zapsali mnozí významní velitelé na francouzské i císařské straně a stali se tak inspirací pro řadu umělců pozdějších let i staletí. Kromě umělců se později o tyto osobnosti začali zajímat i výrobci cínových figurek, kteří je ztvárňovali vedle figurek renesančních jízdních těžkooděnců a pěchoty – landsknechtů.
Jednou z ukázek je zde prezentovaná figurka jezdce na hnědém koni, sedícího ve žlutém sedle v celoplátové zbroji se zelenou svrchní suknicí přes zbroj a s velitelskou holí v pravé ruce. Ramenatá silueta jezdce spolu hlavou ve specificky zpodobněné útočné přilbě (sturmhaube) s bílým chocholem a tváří lemovanou zastřiženým vousem na hranaté čelisti jasně ukazuje na inspiraci portrétem císařského velitele Georga von Frundsberg, zhotoveným malířem Christophem Ambergerem po roce 1528. Naproti tomu druhý jezdec na černém koni s mečem v natažené pravici je oděn v tzv. německé pozdně gotické zbroji z poslední čtvrtiny 15. století. Jeho kůň je rovněž oděn v plátové zbroji, částečně kolorované v kombinaci barev bílé, modré a červené.
Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.