Snímek pořízený dne 28. října 1944 příslušníky Československé samostatné obrněné brigády u přístavu Dunkerque zachycuje čs. tankisty po vítězném boji s obleženými Němci. Ve dnech zveřejnění snímku si připomínáme 76 let od tohoto vítězství.
Ve francouzském přístavu Dunkerque, ležícím na pobřeží kanálu La Manche u belgických hranic, byly v září 1944 obklíčeny německé jednotky o síle 12 000 mužů, jimž velel viceadmirál Friedrich Frisius. Československé síly pod velením generála Aloise Lišky zaujaly pozice kolem přístavu ve dnech 7.–9. října a okamžitě se ocitly v boji.
Ráno 28. října 1944 podnikli čs. tankisté a pěšáci průzkum bojem – dvojici útoků na východním úseku německé obrany. Útoky byly zahájeny v 06:40 a v 09:00, obzvláště úspěšný byl druhý z nich – Čechoslováci při něm zajali 350 německých vojáků a 6 důstojníků. Čs. jednotky ve výroční den vzniku Československa dočasně pronikly až 4 km do hloubi německé obrany, rozdrtily německý prapor „Walter“ a způsobily nepříteli ztráty ve výši přes 100 padlých a 370 zajatých. Za tento úspěch samy zaplatily devatenácti padlými a smrtelně raněnými vojáky.
V následujících měsících vedla obklíčená německá posádka houževnatou obranu a kapitulovala až 9. května 1945. Československý útok z 28. října 1944 však měl jiné cíle než bezprostřední osvobození města – a ty příkladně splnil. A už vzhledem k datu jeho uskutečnění měl značný symbolický význam pro jeho účastníky i pro československý odboj jako takový.