Die Niederlage der Hitlerarmee vor Moskau.

Die Niederlage der Hitlerarmee vor Moskau.

 

Zahájení operace Barbarossa 22. června 1941 patří mezi klíčové okamžiky druhé světové války. I přes řadu indicií, které plánovaný německý útok naznačovaly s několikaměsíčním předstihem, včetně kuriózního varování německého vyslance v Moskvě, se pro sovětskou stranu jednalo o naprosté překvapení, jemuž odpovídal průběh většiny událostí na nově otevřené východní frontě po celý rok 1941. Přestože došlo k několika zásadním změnám v cílech celé operace, zůstávalo jedním z neměnných dobytí Moskvy, i když kýžený termín byl posunován v závislosti na ostatních prioritách. Razantní a překvapivě rychlý německý postup začal jako celek ztrácet na rychlosti příchodem podzimu, který s sebou přinesl zhoršené klima, a byl poprvé ve velkém měřítku zastaven právě bitvou u Moskvy koncem roku 1941.

Moskva několikrát změnila svou pozici v rámci německých strategických záměrů během prvních let po otevření východní fronty, nicméně stále zůstávala na předních příčkách. Ačkoli v prvotní podobě plánů v červnu 1941 nebyla prvořadým cílem, byla jím po řadě dalších změn v koordinaci postupu určena koncem léta téhož roku. V důsledku toho byl postup na Moskvu, zejména v jeho finální fázi, provázen krajně nepříznivými klimatickými podmínkami (zimy let 1941 a 1942 byly v daných oblastech extrémní i na místní poměry v horizontu několika desetiletí). Neúčast Japonska na německé invazi dovolila Sovětům uvolnit zálohy, dislokované na dálné Sibiři, a přesunout je na moskevskou frontu. Přísun čerstvých jednotek spolu s výrazně lepší připraveností na klimatické podmínky umožnil úspěšný protiútok pod velením pozdějších maršálů Koněva, Žukova a Timošenka, který bezprostřední ohrožení Moskvy odvrátil. Německá vojska se v té době k Moskvě přiblížila takřka bezprostředně; některé průzkumné jednotky krátkodobě dosáhly vnějšího předměstí.

O úspěšné obraně Moskvy pojednává i soubor statí a dokumentů Die Niederlage der Hitlerarmee vor Moskau. Primárně propagandisticky laděný titul přináší znění souvisejících prohlášení, dokumentů, proslovů sovětské generality k příslušným jednotkám účastnícím se obrany hlavního města, i retrospektivní pohled na bojové operace. Ačkoli se obsahově jedná o velmi generickou publikaci, představující jedno z typik sovětské literatury období druhé světové války, stále se jedná o pozoruhodné dílo. Titul byl vydán v německém znění v Moskvě v roce 1943 v nakladatelství Verlag für fremdsprachige Literatur, které vydávalo mimo jiné i tituly německojazyčných emigrantů v SSSR. Kniha nacházela cílovou skupinu nejen v jejich řadách, ale potenciálně i mezi některými válečnými zajatci, kteří jevili zájem o spolupráci, či mezi etnickými Němci, pokud měli k literatuře přístup. Redakci především obsahové stránky zajišťovala poměrně početná skupina německých komunistů v exilu spolupracujících se sovětskou vládou, kde působil mj. i pozdější generální tajemník SED Walter Ulbricht.

Kniha osmerkového formátu v jednoduché papírové vazbě je doplněna stručnou fotografickou přílohou. Celková úprava svědčí o snaze minimalizovat výrobní náklady, čemuž svou jednoduchostí odpovídá i typografická úprava, zčásti a s nejvyšší pravděpodobností záměrně napodobující dobovou německou typografii.

 

 

Citace:

Die Niederlage der Hitlerarmee vor Moskau. Moskau: Verlag für fremdsprachige Literatur, 1943.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…