Obavy německého státního ministra v protektorátu Čechy a Morava K. H. Franka z přítomnosti ozbrojeného vládního vojska na území protektorátu vedly na jaře 1944 k rozhodnutí o jeho přesunu do severní Itálie. Dne 5. května 1944 byl vydán rozkaz OKW o zasazení vládního vojska v oblasti německého velitelství Jihovýchod. Vládní vojáci měli být nasazováni zejména k zajišťovacím a pomocným úkolům, vysílat je na protipartyzánské operace nebo dokonce na frontu považovali Němci za rizikové.
Prezentovaný dopis odeslal četař Vládního vojska Josef Panoš (21. 12. 1913 – 3. 9. 1944) své matce krátce po příjezdu do Itálie dne 29. května 1944. Stalo se tak prostřednictvím německého vojáka, který odjížděl na dovolenou do protektorátu. Díky tomu se dopis vyhnul cenzuře a autor v něm mohl popsat nejen fascinující alpskou krajinu, ale i konkrétní cestu svého transportu a následky bombardování Německa. Na závěr přidal i systém ustálených hesel, kterými chtěl v budoucnu obcházet cenzuru v korespondenčních lístcích polní pošty. Podle hesel je patrné, že vojáci nebyli s poměry v Itálii příliš obeznámeni a počítali i s možností, že budou nasazeni na frontě.
Dne 2. září 1944 byl Josef Panoš jako člen stráže u mostu přes Ticino přepaden a postřelen partyzány. Následujícího dne svému zranění podlehl. Pohřben byl v Miláně na hřbitově Milano Cimitiero Maggiore. Zanechal po sobě manželku Martu a syna Josefa (20. 8. 1944 – 10. 7. 2011), který se narodil pouhé dva týdny před jeho smrtí a svého otce tak nikdy neviděl.
Rozměry: 17 x 21 cm