Dragoun-mušketýr a arkebuzír z období třicetileté války

Dragoun-mušketýr a arkebuzír z období třicetileté války

Věk třicetileté války (1618-1648) představoval jedno z nejdramatičtějších období Evropské historie. S odstupem staletí se tento konflikt stal oblíbeným námětem kulturní tvorby, cínové miniatury nevyjímaje. Předložené figurky znázorňují dragouna-mušketýra a arkebuzíra z období třicetileté války. Oba jezdci jsou oblečeni do soudobého mužského civilního oděvu, krátkého vypasovaného kabátce a nabíraných nohavic ke kolenům (tzv. plundry), doplněných punčochami.

Dragoun je vybaven mušketou, bandalírem – řemenem s odměrkami (tzv. apoštoly) prachových dávek, prachovnicí, váčkem s kulkami a bodným mečem, kordem. Arkebuzír má kromě kordu arkebuzu, lehčí pušku, podle níž byl pojmenován, dvě pistole v sedlových pouzdrech (holstrech) u přední rozsochy sedla a prachovnici i váček s kulkami. Oba jezdci používají jako ochranu hlavy jednu z nejběžnějších přileb třicetileté války, morion. Arkebuzír je navíc vybaven kyrysem s předním i zadním plechem, zatímco dragoun má přes kabátec oblečenu koženou vestu, jež dobře chránila proti znečištění a v závislosti na tloušťce materiálu mohla fungovat i jako lehčí ochranný prvek.

Na rozdíl od arkebuzíra má jen nízké střevíce, neboť dragouni v tomto období fungovali jako tzv. hipomobilní pěchota, bojovali pěší a koně používali pouze pro přesuny. Arkebuzíři plnili, podobně jako lehká jízda východního typu, jíž byli např. husaři, především průzkumné a přepadové úkoly.

Důležitou roli však dokázali sehrát i v bitvě v otevřeném poli. Dragoun na šedém koni je oblečen do zelených plunder, modrých punčoch a červeného kabátce, přes nějž má oblečenou vestu ze světle hnědé kůže. Arkebuzír na hnědákovi je pod kyrysem oděn do modrého kabátce a delšího světle hnědého koženého kabátce bez rukávů. Punčochy, navazující na vínově zbarvené plundry, v jeho případě nejsou vidět, neboť je překrývají vysoké světle hnědé jezdecké škorně. Odstíny světle hnědé obecně převládají na kožených součástech výstroje obou jezdců včetně rukavic, tmavě hnědá je použita pro znázornění dřevěných prvků, pažeb a apoštolů.

Kovové součásti výstroje a výzbroje znázorňuje stříbřitá, zatímco šedá je použita u arkebuzíra pro kolorování holster na pistole a sedlového vaku. Podsedlová deka dragouna je vyvedena fialově, u arkebuzíra zeleně.

Prezentované figurky znázorňují žoldnéře z období třicetileté války, kteří mohli snadno sloužit v řadách saského vojska, jež 10. října 1631 okupovalo Prahu. Stalo se tak v rámci saského vpádu do Čech. Ten byl součástí tzv. švédské války (1630-1635), během níž vstoupil do bojových operací třicetileté války švédský král Gustav II. Adolf a spojil se s říšskými protestanty, jmenovitě právě se saským kurfiřtem Janem Jiřím I. Sasy a s nimi přišedší české exulanty vytlačila z Prahy i z Čech císařská armáda pod Albrechtem z Valdštejna během následujícího roku.

Soubor figurek byl do sbírky Vojenského historického ústavu získáván průběžnými nákupy v období 60. let minulého století.

 

Aktuálně



Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…
Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

Fotografiemi pro radost. V Armádním muzeu Žižkov se lidé s handicapem učili fotografovat

25. 06. 2025
Spolek Fotografiemi pro radost pořádá fotografické workshopy pro osoby s mentálním a…