Od poloviny roku 2018 se příslušnici AČR zapojili do nové zahraniční mise v Litvě, která zde působí pod hlavičkou rotního úkolového uskupení Armády České republiky Alianční předsunutá přítomnost (eFP) Litva.
eFP je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu, umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.
První rotní úkolové uskupení v Pobaltí působilo od července 2018 do ledna 2019. Čeští vojáci působí v Litvě společně se zástupci dalších sedmi států pod vedením Německa. Základ české jednotky tvoří mechanizovaná rota s obrněnými vozidly Pandur posílená ženijní četou, logistickou jednotkou a zdravotnickým prvkem. Hlavní základna bojového uskupení se nachází ve výcvikovém prostoru litevské armády Rukla, vzdáleném cca 70 km severozápadně od Vilniusu.
Námi představovaný dřevěný znak sloužil jako předloha pro vytvoření znaku 41. mechanizovaného praporu pomocí ruční vrchní frézky a kusu překližky. Originální znak byl umístěn v kanceláři velitele 1. rÚU AČR eFP LITVA a měl v průměru 60 cm. Po ukončení nasazení v Litvě byl odvezen do domovské posádky 41. mechanizovaného praporu. Předloha znaku visela v pokoji jednoho z vojáků na misi a po ukončení zahraniční operace byla věnována VHÚ.
Dřevěný znak 41. mechanizovaného praporu z 1. rÚU AČR eFP LITVA byl do podsbírky Varia – Mise Vojenského historického ústavu Praha získán darem v roce 2019.