DROBNÁ, Zoroslava. Husitský polní tábor u Kunratic

DROBNÁ, Zoroslava. Husitský polní tábor u Kunratic

Před 600 lety, dne 25. ledna léta páně 1421, kapituloval před pražskými husity, výměnou za volný odchod posádky, jeden z posledních královských opěrných bodů nedaleko na jih od Prahy – Wenzelstein, známý hlavně jako Nový hrad u Kunratic.

Tento nový a pevný hrad, postavený králem Václavem IV. v letech 1411‒1412, kontroloval hlavní silnici směrem na Benešov a ztěžoval zásobování husitské Prahy potravinami. Po porážce královských vojsk 1. listopadu 1420 pod Vyšehradem a vydání Vyšehradského hradu Pražanům pokračovali husité v získávání dalšího prostoru kolem české metropole, což bylo s ohledem na její zásobování klíčové. Proto, oproti běžným zvyklostem doby, se pokračovalo ve válečných operacích i po příchodu zimy – 5. prosince před Pražany a tábory kapituloval hrad v Říčanech a 30. prosince vojsko pražské obce přitáhlo k Novému hradu u Kunratic a začalo jeho obléhání.

Na jediné přístupové cestě k hradu byl vybudován opevněný tábor obléhatelů, který byl chráněn zemními valy, pod jejichž ochranou si husité zbudovali stany a boudy částečně zapuštěné do země. Během obléhání byly proti hradní fortifikaci nasazeny tři velké obléhací praky a následně jeden malý, sloužící k ostřelování z bezprostřední blízkosti. Pražané také nasadili blíže neurčený počet „pušek“, tedy dělostřelectva, kterým disponovali také obránci vedení rytířem Herbortem z Fulštejna. Střelba praky, které vrhaly kamenné koule o průměru asi 40 cm, postupně vykonala své a během téměř měsíčního obléhání byly na hradu pobořeny všechny střechy a poškozeny hradby. Jaké útrapy provázely obléhací válku v mrazivém zimním počasí, si lze představit.

Nakonec byla posádka hradu nucena kapitulovat, přičemž jí byl přislíben volný odchod s osobními věcmi do Kouřimi na vozech poskytnutých Pražany a pod jejich ochranou. Vozy byly připraveny 27. ledna, ale při jejich nakládání došlo k incidentu, neboť velitel obránců prý nakládal nejen vlastní majetek, ale i věci po zemřelém králi Václavovi IV., včetně jeho knihovny. To vzápětí vzbudilo nevoli Pražanů, kteří se na Herbortův vůz vrhli, rozebrali celý jeho náklad a následně vtrhli také do hradu, kde začali bezuzdně rabovat. Následující den byl hrad vypálen a byla zahájena destrukce jeho zbývajících fortifikací tak, aby nebyl znovu použitelný jako opěrný bod proti Praze.

Tato nepříliš známá epizoda z počátku husitských válek by možná upadla v zapomnění, nicméně naštěstí se tak nestalo, z velké části díky tomu, že husitský obléhací tábor před Novým hradem u Kunratic zůstal dodnes velmi dobře zachovaný. Dokonce se jedná o jeden z nejzachovalejších a nejúplnějších obléhacích opevněných táborů z 1. poloviny 15. století v Evropě a jako takový je vyhlášen národní kulturní památkou. První dílčí archeologické výzkumy v jeho prostoru proběhly již za první republiky, následně pak byl zahájen velký archeologický průzkum roku 1952, jehož výstupy přinesl širší veřejnosti právě prezentovaný článek archeoložky Zoroslavy Drobné, publikovaný v časopise Historie a vojenství. Všechna čísla tohoto periodika až do roku 2017 jsou digitalizována a online přístupná v Digitální studovně Ministerstva obrany ČR. Prezentovaný článek si pak můžete přečíst zde.

Možná Vás bude inspirovat k výletu a procházce zříceninou hradu i opevněného tábora (oběma vede tematická naučná stezka) právě nyní, tedy ve stejném období, kdy končilo jeho obléhání.

Citace:

DROBNÁ, Zoroslava. Husitský polní tábor u Kunratic. Historie a vojenství Praha: Sborník Vojenského historického ústavu. Praha: Naše vojsko, 1953, 1-2(2), 197-200. ISSN 0018-2583.

Aktuálně



V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

V Café Kupka se konal křest knihy Petra Janouška Na Západ hleď!

01. 07. 2025
První zahraniční operace československé armády, počátky navazování kontaktů s NATO nebo odzbrojovací…
Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína  vojáci oslavili Den ozbrojených sil

Nástupem u Národního památníku na Vítkově s hrobem Neznámého vojína vojáci oslavili Den ozbrojených sil

30. 06. 2025
Přesně před 107 lety čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému…
Výsadek v pavučinách smůly a zrady

Výsadek v pavučinách smůly a zrady

30. 06. 2025
O prvotním úspěchu noční výsadkové operace na okupovaném území rozhodovalo v letech 2.…
Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

Nová výstava před Generálním štábem AČR ukazuje proměny české armády

26. 06. 2025
Před budovou Generálního štábu Armády ČR začala nová výstava s názvem Nová armáda…
Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

Přijďte na poslední předprázdninové promítání v Armádním muzeu, tématem je čs. armáda 1945–1948 v tvorbě Vojenského filmového a fotografického ústavu

25. 06. 2025
V čtvrtek 26. června se v kinosále Armádního muzea Žižkov koná poslední…