Dvoják s perkusními zámky pochází z dílny vynikajícího českého puškaře Josefa Maška (Maschka) mladšího a byl vyroben roku 1854 pravděpodobně pro rakouského arcivévodu Karla Ludvíka (1833–1896), bratra císaře Františka Josefa I. a otce následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este, který byl v červnu 1914 zavražděn v Sarajevu.
Válcové hlavně z damascénské oceli jsou opatřeny drážkovaným vývrtem a na středové plošině zlaceným nápisem „J. MASCHEK IN GABEL“. V zadní části je hlaveň zdobena rytými a částečně zlacenými florálními a lineárními ornamenty. U dnového šroubu pokračuje výzdoba také motivy figurálními, na palcovém štítku je proveden zlacený habsburský arcivévodský erb. Zámkové desky jsou po celé ploše zdobeny rytými rostlinnými ornamenty a rozsáhlejší loveckou scénou. Pravá deska je v kartuši opatřena zlaceným nápisem „MASCHEK“, levá nápisem „IN GABEL“. Puška je polopažbená, pažba z kvalitní ořechové kořenice je bohatě zdobena řezbou listových ornamentů a rybiny. Železné kování je po celé ploše zdobeno rytými a částečně zlacenými florálními a figurálními motivy. Na botce je mezi rytými ornamenty zakomponován letopočet „1854“. Zadní část lučíku je vyrobena z rohoviny. Dřevěný nabiják je opatřen pěchovákem a vytěrákem z bílého kovu.
Výrobce zbraně, puškařský mistr Josef Mašek (Maschek) mladší (1826–1891), působil v malém severočeském městě Jablonné v Podještědí (německý název Gabel), v dílně, kterou založil jeho otec Josef Maschek starší (1797–1852). Ve sbírce Vojenského historického ústavu se shodou okolností nachází od stejného puškaře ještě jedna, neméně luxusní lovecká puška, dvojka s perkusními zámky, která byla vyrobena kolem roku 1855 pro toskánského velkovévodu Leopolda II. (1797–1870). Výjimečná úroveň obou zbraní ukazuje, že ačkoliv puškařská výroba byla obecně soustředěna převážně do velkých měst a známých zbrojařských center, vynikající zbraně pro prominentní klientelu vyráběli i mnozí puškaři z malých venkovských městeček.
Délka 1 030 mm, délka hlavně 652 mm, ráže 18 mm, hmotnost 3 074 g.
Puška byla do sbírky VHÚ získána převodem od Národní galerie v roce 1960.