FIALA, Emil, HANÁK, Rudolf. Základy vojenských nauk.

FIALA, Emil, HANÁK, Rudolf. Základy vojenských nauk.

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 musel mladý stát urychleně vybudovat armádu, která vznikala prakticky za chodu mezi lety 1918–1920. Provizorně byly přejaty základní branné zákony zaniklého Rakousko-Uherska a teprve v roce 1920 došlo k sloučení domácího a zahraničního vojska, k tzv. unifikaci, která skončila v roce 1922 reorganizací armády. V této době také vznikala tato publikace s podtitulem příručka pro důstojníky z povolání i záložní a poddůstojníky všech zbraní, která měla za účel uceleně a detailně vyložit předpisy a novou organizaci armády. Sestavili ji v době vydání hodností podplukovníci generálního štábu Emil Fiala a Rudolf Hanák a vydal ji Vědecký ústav vojenský v Praze v roce 1923.

Publikace podává definice nejdůležitějších taktických pojmů, zabývá se strukturou, organizací a fungováním jednotlivých součástí vojska, jejich taktickým využitím a také typy soudobé vojenské techniky. Kniha je rozčleněna na čtyři oddíly, první s názvem Organizace pojednává o štábu, pěchotě, útočné vozbě (tanky a obrněné vozy), dělostřelectvu, vzduchoplavectvu, jezdectvu, ženijním vojsku, telegrafním vojsku, železničním vojsku, automobilním vojsku a vozatajstvu. Druhá část se zabývá mobilizací, nástupem armády, pochodem, ubytováním, přezvědy (průzkumem), zajištěním a bojem vojsk, přechody přes řeku, poziční a horskou válkou. V další části se věnuje organizaci a činnosti služeb a samotný závěr řeší problematiku opevňování.

Autoři Rudolf Hanák a Emil Fiala měli v době, kdy sestavovali příručku Základy vojenských nauk, hodnost majora a za sebou bohatou vojenskou kariéru. Přibližme si tedy ve stručnosti jejich životní osudy. Rudolf Hanák se narodil 13. dubna 1883 v Kyselovicích. Po absolvování Zeměbranecké kadetní školy ve Vídni byl v hodnosti poručíka přidělen jako velitel čety do Bolzana k pluku tyrolských zemských střelců. Dále studoval tři roky ve Vídni na Válečné škole. V roce 1909 byl povýšen do důstojnické hodnosti nadporučíka a v roce 1914 setníka. V průběhu první světové války byl raněn a po zotavení se vrátil zpět na bojiště. Po návratu z fronty vstoupil do Československé armády a v roce 1919 byl povýšen na majora a studoval na Vysoké válečné škole v Paříži. V letech 1920–1921 vedl kurs pro výchovu důstojníků generálního štábu. V roce 1933 dosáhl hodnosti brigádní generál, při všeobecné mobilizaci v roce 1938 působil jako velitel etapní služby II. armády a k 1. 1. 1939 odešel do výslužby. V období německé okupace se zapojil do činnosti odbojové organizace Obrana národa. V září 1941 byl zatčen gestapem a v únoru 1943 odsouzen k šesti letům vězení. Propuštěn byl po konci druhé světové války. Dlouhé věznění silně podlomilo jeho zdraví. Zemřel 12. dubna 1964 v Brně. Druhý z autorů, Emil Fiala, pocházel z Lhoty v okrese Náchod, kde se narodil 7. srpna 1886. Studoval Kadetní školu pěchoty v Praze, Válečnou školu ve Vídni, Vysokou vojenskou školu v Paříži a v roce 1931 v Praze absolvoval Kurs pro vyšší velitele. Byl vyznamenán Vojenským jubilejním křížem 1908, Československým válečným křížem 1914–1919, rytířským křížem Řádu čestné legie a velkokřížem komandéra Řádu Vytisova kříže druhé třídy. Když v roce 1940 odcházel do výslužby, měl hodnost divisního generála, kterou získal v roce 1933. Zemřel 13. srpna 1967 v Praze.

Příručka Základy vojenských nauk o rozměrech 18 x 11,5 cm je vázaná v pevné koženkové vazbě, má celkem 779 stran a obsahuje značné množství schematických nákresů a tabulek, dvě černobílé fotografie a barevnou obrazovou přílohu označení vojenských letadel. V závěru knihy je připojen abecední rejstřík. Přes finanční a technické těžkosti, které její vznik doprovázely, se autorům podařilo podat ucelený obraz soudobých nejnovějších poznatků v oblasti vojenských nauk. Příručka tak určitě stojí za pozornost pro čtenáře z řad odborné i laické veřejnosti.

Citace:

FIALA Emil, HANÁK Rudolf. Základy vojenských nauk. Praha: Vědecký ústav vojenský, 1923.

Aktuálně



Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

Izraelští vojenští historikové a veteráni navštívili Vojenský historický ústav Praha

12. 05. 2025
Do Vojenského historického ústavu Praha zavítala vzácná návštěva, předseda Izraelské komise pro…
Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

Být hrdinou se v českých dějinách nevyplácí, říká v rozhovoru historik Jindřich Marek

09. 05. 2025
Česká republika si připomíná 80 let od konce druhé světové války, připravili…
Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

Zákresy míst zásahů obětí Pražského povstání

08. 05. 2025
Vojenský historický ústav zveřejnil další digitální edici historického pramene s informacemi o…
Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

Česká republika si připomíná 80 let od konce války: Respekt a úctu si zaslouží všichni padlí, řekl prezident

08. 05. 2025
Nejvyšší představitelé státu v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem dnes u…
Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

Technika ze sbírek VHÚ je k vidění i na Vítězném náměstí

06. 05. 2025
V úterý 6. května odpoledne byla oficiálně zahájena výstava Nezapomeňme 80 na…