Mimo cínové figurky obsahuje příslušná podsbírka ve Vojenském historickém ústavu Praha i vojáčky vyrobené z pilin lepených klihem. Tento materiál je podstatně křehčí, může trpět prasklinami a prakticky nesnáší vlhké prostředí.
I přes tyto nevýhody se ve sbírce nachází mnoho mimořádně zajímavých klihových exponátů, které mají nadstandardní provedení a účelnost. Jedním takovým příkladem je zátiší se dvěma postavami spojařů – příslušníků československé armády, vytvořené pravděpodobně ve 30. letech minulého století.
Popis:
Zátiší zobrazuje telegrafistu se sluchátky, který druhému pravděpodobně diktuje přijímanou zprávu k zápisu. Dominantním prvkem je (s ohledem na figurky naddimenzovaný) telegrafický klíč, který má mechanicky funkční pohyblivé součástky a obsahuje i otvory, určené zjevně pro závlačky s jednotlivými dráty. Jedná se tedy o hračku, která měla být buďto mimořádně názorná, nebo dokonce funkční. K seznámení dítěte s Morseovou abecedou měla sloužit plechová destička v pozadí, na které byly vytištěny základní znaky.
Do sbírky VHÚ se zátiší dostalo v roce 2016 převodem z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových spolu s dalšími pilinovými figurkami československé armády.