Armádní vědecko-technický magazín (AVTM) byl jedním z řady filmových periodik vyráběných v Československém armádním filmu. Přinášel reportáže o tuzemských novinkách a zajímavostech ve vědě, výzkumu a technickém vývoji ve vojenství, ale i v civilním sektoru. AVTM vycházel v letech 1970–1990 zpočátku jako čtvrtletník, později s půlroční periodicitou. AVTM číslo 1/1970 se skládá ze čtyř reportáží. První z nich zavádí diváky do ergonomické laboratoře, kde probíhá měření psychofyziologických reakcí formou opisování postupně se objevujících číselných skupin. Opsaný text je poté, spolu se snímanými funkcemi tepu, dechu a mozkových biopotenciálů vyhodnocen analogovým počítačem, který stanoví spolehlivost výkonu a výsledky pokusu se stanou vodítkem pro hodnocení výkonů osob a způsobilosti přístrojů pro použití v informačních systémech armády.
Druhý příspěvek se věnuje historickému vývoji pontonových mostů používaných naší armádou od nejstarších, které byly ještě dědictvím po Rakousku-Uhersku a sloužily až do roku 1939, přes Lehké útokové soupravy, zavedené po II. světové válce, které však časem přestaly splňovat požadavek únosnosti a od roku 1953 byly nahrazovány Střední mostovou soupravou, až po novou Pontonovou mostovou soupravu, jejíž jednotlivé díly se spojují u břehu a hotový most otočí přes řeku motorové čluny.
Třetí šot připomíná 20. výročí vzniku chemického vojska, jehož důležitým úkolem je i výzkum a vývoj prostředků ochrany před účinky zbraní hromadného ničení. Je zde představena novinka: prototyp plynové masky s filtry umístěnými v lícnicích a průzvučnicí umožňující lepší komunikaci s nasazenou maskou (později byla zavedena pod označením M10).
Poslední reportáž je věnována parapsychologii, konkrétně fenoménu telepatie. Odbornými průvodci jsou dr. Rejdák a dr. Ryšánek, členové Koordinační skupiny pro výzkum psychotroniky. Kamera zaznamenává pokus o navázání telepatické vazby v laboratorních podmínkách, kdy je pokusný objekt v hypnotickém spánku. Cílem je zdokonalení a stabilizace telepatické vazby mezi tzv. telepatickými páry. Je předpoklad, že telepatie a příbuzné jevy mohou být využity jako náhrada radiového spojení nebo pro ovlivňování rozhodovacích procesů u vybraných jedinců.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.
Výrobce: Studio ČAF, 1970
Tvůrci: scénář a režie Stanislav Brožík, kamera Jaroslav Kadlec
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, II. kombinovaná kopie, černobílá, česká verze, 435 m (14 minut).