Film „Automatické řízení letadla“

Film „Automatické řízení letadla“

Krátký film Praha natočil v roce 1977 k 55. výročí založení Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) film dokumentující na vývoji jednoho konkrétního leteckého zařízení práci nejstaršího leteckého ústavu v Československu.

Film je uveden archivními černobílými záběry z dob počátků letectví a dále popisuje vývoj a výrobu prototypu zařízení pro automatické řízení letadla, tzv. autopilota. Tento přístroj vede letoun v určeném kursu a výšce i za ztížených povětrnostních podmínek, kdy schopnosti pilota již nestačí.

Kolektiv konstruktérů a vývojářů VZLÚ navrhl pro první dopravní letoun československé konstrukce L-410 úplně novou koncepci pod označením Autopilot AP-410. Základem výpočtů byly charakteristiky letounu, jeho letových vlastností, údaje o citlivosti ovládání a o potřebné síle k ovládání jednotlivých prvků. Bylo nutno též ověřit dynamické vlastnosti budoucího řídicího systému.

Jednotlivé prvky mechanismů vznikly přímo ve vývojové dílně VZLÚ. Zhotoveno bylo celkem 14 bloků mechanických a elektronických součástí autopilota, které byly ještě před montáží do letadla podrobeny dlouhodobému zkušebnímu zatížení v celém rozsahu provozních podmínek. Kompletní zařízení se dlouhodobě zkoušelo na modelu, který působil na autopilota jako skutečný letoun za letu.

Při praktických letových zkouškách bylo potvrzeno, že autopilot pracuje ve všech situacích dle očekávání.

Kopie filmu byla do sbírky Vojenského historického ústavu Praha získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.

 

TECHNICKÉ ÚDAJE:

  • Výrobce: Krátký film Praha, 1977;
  • scénář, režie, kamera: Oldřich Payer;
  • odborná spolupráce: ing. Vratislav Věk, CSc.; ing. Josef Žila, ing. Antonín Zajíček;
  • Technické údaje k filmové kopii: 16 mm, 9. kombinovaná kopie, barevná, 143 m (13 minut)

Aktuálně



V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

V atriu Armádního muzea Žižkov se křtila kniha historika Jiřího Plachého Výsadkáři v týlu nepřítele

06. 02. 2026
Historik Vojenského historického ústava Praha Jiří Plachý napsal novou knihu s titulem „Výsadkáři…
Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

Renovace unikátního letounu VZLÚ TOM-8 se blíží ke konci

05. 02. 2026
Expozice Leteckého muzea Kbely jsou sice pro veřejnost uzavřeny, v muzeu i…
Památce padlých vojáků se na Vítkově poklonil ministr obrany

Památce padlých vojáků se na Vítkově poklonil ministr obrany

02. 02. 2026
Ministr obrany Jaromír Zůna dnes v doprovodu ředitele Vojenského historického ústavu Praha…
Astronaut NASA se v Armádním muzeu Žižkov podíval na dar jeho předchůdců – vzorky horniny z Měsíce

Astronaut NASA se v Armádním muzeu Žižkov podíval na dar jeho předchůdců – vzorky horniny z Měsíce

02. 02. 2026
Americký astronaut Stephen G. Bowen, který strávil 227 dní na oběžné dráze…
Balkánský expres – rakousko-uherské tažení proti Černé Hoře a Albánii v roce 1916 

Balkánský expres – rakousko-uherské tažení proti Černé Hoře a Albánii v roce 1916 

02. 02. 2026
Před sto deseti lety, v prvních týdnech roku 1916, Rakousko-Uhersko na vlastní pěst zaútočilo na Černou Horu a…