Krátký instrukční film natočený v polovině 50. let na objednávku Odboru výchovy kádrů Ministerstva dopravy byl určen primárně jako pomůcka k protipožárnímu školení zaměstnanců Československých státních drah (ČSD).
V první části instruktor v uniformě ČSD postupně seznamuje diváky s konstrukcí a obsluhou jednotlivých druhů ručních hasicích přístrojů, jak z hlediska jejich účinku na rozličné typy hořlavin, tak s podrobným vysvětlením chemických a fyzikálních procesů vedoucích ke vzniku a působení hasiva. Jako názorné pomůcky jsou mimo standardních hasicích přístrojů použity i jejich školní řezy. Tento výklad je dále doplněn kreslenými trikovými schématy.
Druhá část filmu se odehrává na požárním cvičišti za účasti družstva požární ochrany. Zde jsou postupně hašeny různé druhy požárů (včetně chemikálií nebo požárů pod napětím). Pro zvýšení didaktického efektu filmu použili tvůrci i hranou scénku, ve které velitel přizve k účasti chlapce, sledující cvičení přes ohradu. Ti oheň zručně uhasí a v komentáři pak může zaznít: „Netřeba se obávati, obsluha hasicích přístrojů je bezpečná a jednoduchá“.
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ Praha získána v roce 2017 darem.
Výrobce: Studio názorných učebních pomůcek ČSD Praha, 1956
Tvůrci: scénář a režie Přemysl Vávra, kamera Robert Füster, odborný poradce Alois Jakl, František Bucha
Technické údaje k filmové kopii: 16 mm, kombinovaná kopie, černobílá, 251 m (22 minut)