Krátký animovaný film „Heleny, Ferdinandi a…“ se zabýval problematikou casus belli, tj. incidentem, který vede k vypuknutí války. Ke zkoumání tohoto problému si režisér Karel Forst (1928–2012) vybral tři historické války: antickou Trojskou válku, která začala poté, co Paris unesl Helenu, první světovou válku, jejíž rozbuškou byl atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda d’Este v bosenském Sarajevu a nakonec druhou světovou válku vyvolanou údajným přepadením německého vysílače v Hlivicích polskými vojáky.
Snahou filmu bylo přitom najít obecné zákonitosti, které stojí v různých historických souvislostech za rozpoutáním války. Oficiální důvody byly přitom odmítány jako záminka, která měla na oko ospravedlnit vyhlášení války, za nímž ale ve skutečnosti stály hlubší socio-ekonomické důvody. Ačkoliv měl film daleko do jednoduché přednášky pro politické školení mužstva, v analýze jednotlivých případů nedokázal překročit stín své doby a zůstal poplatný tehdejším ideologickým výkladovým schématům.
Zatímco obsahově film příliš nepřekvapil, po formální stránce šlo v historii studia Československého armádního filmu o ojedinělý pokus zpracovat historické téma pomocí metod animovaného filmu. Ke spolupráci si tak režisér Karel Forst přizval tehdejšího předního ilustrátora a karikaturistu Haďáka (Miroslav Liďák), výtvarníka animovaných filmů Zdeňka Smetanu a kameramana animovaných filmů Jiřího Šáfáře. Komentář namluvil herec Oldřich Nový, jehož zastřený hlas byl známý zejména z prvorepublikových filmů.
Výrobce: Československý armádní film, 1965
Tvůrci: námět, scénář a režie Karel Forst, kamera Jiří Šafář, hudba Jiří Šust
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná, zvuková, 689 metrů (24 minut)
Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.