Zajímavé bylo složení přehlídkových jednotek, mezi nimiž se na jedné straně předváděla vojenská technika čerstvě zaváděná do výzbroje armády (např. nákladní auta Tatra 805), na straně druhé zde bylo ještě zastoupeno divácky atraktivní, leč z vojenského hlediska už značně archaické vojenské jezdectvo, které bylo v následujícím roce v československé armádě zrušeno. Přehlídková atmosféra byla v roce 1953 ovšem poznamenána doznívajícím dvojím státním smutkem po smrti Stalina a Gottwalda. Nadšení nepřálo ani chladné počasí doprovázené příležitostným deštěm se sněhem. Nepřízeň počasí sice nezhatila uskutečnění přehlídky samotné, ale zkazila plánovanou velkolepou lidovou veselici pod otevřeným nebem v centru Prahy, z níž se uskutečnila jen část.
Ve filmu s odhodlaným názvem „Jsme připraveni“ byla reportáž z přehlídky na pražské Letenské pláni zakomponována do úvodních a závěrečných ilustrativních záběrů dokladujících připravenost československých ozbrojených složek k obraně vlasti. Úvod ukazoval západní hranici Československa jako „frontovou linii“ mezi dvěma znepřátelenými částmi světa a její ochránce v podobě příslušníků Pohraniční stráže, závěr filmu zase patřil efektivním záběrům z vojenského cvičení.
Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem.
„Jsme připraveni“: Československý armádní film; 1953; kamera: Josef Illík, Jaroslav Kadlec; komentář: Stanislav Neumann; hudba: Jiří Šust; režie: Ján Lacko; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, barevná, zvuková, cca 700 metrů (25 minut)