Dokumentární film most „Most“ se zabýval epizodou ostravsko-opavské operace z 30. dubna 1945, kdy komunistický odbojář Miloš Sýkora (1920–1945) pomohl odminovat most přes řeku Ostravici oddělující moravskou a slezskou část Ostravy, a umožnil tím přejezd prvního spojeneckého tanku. Přestože kolem podílu Sýkory, který byl krátce po odminování mostu zastřelen Němci, se posléze objevily pochybnosti, pro vyznění tohoto filmu nejsou tyto interpretační rozdíly rozhodující.
Režisér Tomáš Škrdlant (*1943) nezaložil film na faktografické akribii a přesné rekonstrukci historických skutečností, ale na pamětnické výpovědi a specifické poetice průmyslového velkoměsta. Vzpomínky řidiče prvního spojeneckého tanku, plk. v. v. Alexandra Hrocha, tak režisér spojoval s žánrovými výjevy ze soudobé Ostravy. Na vyznění filmu měla výrazný podíl také kamera Petra Kováče, která pracovala s estetikou uhelných dolů, vysokých pecí a ostravského urbánního prostoru, s časosběrnými záběry a kontrastem dne a noci. Atmosféru filmu dokreslovala hudba, kterou složil a se svým souborem Jazz Q nahrál přední český jazzman Jiří Stivín. Film „Most“ tak byl výjimečný originalitou režijního zpracování tématu osvobození Ostravy a uměleckými prostředky patřil k dohasínající vlně 60. let, kterou už začínala zadušovat nastupující normalizace se zcela odlišnými výrazovými prostředky.
Výrobce: Studio ČAF, 1970
Tvůrci: námět a scénář Tomáš Škrdlant a Petr Kováč, kamera Petr Kováč, střih Alois Fišárek, hudba Jiří Stivín, dramaturgie Bohuslav Blažek, režie Tomáš Škrdlant
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 398 metrů (14 minut)
Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.