Krátký hraný film „Na stráži“ byl jedním z prvních společných děl režisérského tandemu Vojtěcha Jasného (1925) a Karla Kachyni (1924–2004), které natočili v Československém armádním filmu. Oba mladí filmaři, kteří začali spolupracovat už během studií na filmové fakultě Akademie múzických umění, za sebou měli úspěchy z doby před nástupem na vojnu. Za film „Za život radostný“ obdrželi titul laureáta státní ceny a také jejich další dokumentární filmy získaly ve své době pozitivní ohlas.
Film „Na stráži“, natočený pro vnitřní potřebu armády, na několika typizovaných příkladech plnění strážní služby ilustroval nedostatečnou bdělost a přílišnou pohodlnost strážných. Epizodickými situacemi, kdy se agentovi podařilo využít zdánlivě nevinné zaváhání strážní služby pro svou záškodnou činnost, film apeloval na zvýšení ostražitosti při plnění služebních povinností. Příčinou úspěchu nepřítele nebyla podle filmu jeho lepší připravenost, ale to, že měl v řadách československé armády spojence v podobě falešného kamarádství, nekázně nebo lenivosti. Film svým obsahem i způsobem režijního podání zapadal do dobového diskursu o cizích agentech, jejichž cílem bylo sabotovat výstavbu a obranyschopnost socialismu v Československu. Komentář filmu namluvil rozhlasový herec a režisér Josef Červinka. Film „Na stráži“ zařazujeme mezi exponáty dne u příležitosti 90. narozenin významného česko-amerického režiséra Vojtěcha Jasného, jehož kariéra byla v 50. letech několik let spojená s Československým armádním filmem.
Výrobce: Československý armádní film, 1953
Tvůrci: scénář Karel Krejčí, hudba Štěpán Lucký, kamera Karel Kachyňa a Jaroslav Kučera, režie Karel Kachyňa a Vojtěch Jasný
Technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 340 metrů (12 minut)
Kopie filmu byla do sbírky VHÚ získána v roce 2008 převodem z Agentury vojenských informací a služeb.