Film „Nic se nestalo“

Film „Nic se nestalo“

Agitky byly ve státním socialismu oblíbeným žánrem využívaným k výchovným účelům, ať už k odrazování od určitého druhu chování, nebo naopak k nabádání k následování pozitivních vzorů. Často užívaly agitky oba tyto principy, aby na základě jejich vzájemného kontrastu dosáhly maximálního didaktického účinku. Natáčeny byly i v armádě, kde v tomto směru existovala specifická potřeba těchto filmů i dostatek látky pro náměty. Krátký film „Nic se nestalo“ byl typem agitky, která pranýřovala nešvary na pozadí správných vzorů chování a vedla diváka k zamyšlení nad zhlédnutým obsahem. Natočil ji režisér Josef Sedláček nedlouho po roce 1956, který sice neznamenal v československých dějinách zlom jako v Polsku nebo Maďarsku, ale jeho vliv byl přinejmenším latentní. Film se svým obsahem věnoval příkladům bezohledného chování příslušníků armády vůči životnímu prostředí ve vojenských výcvikových táborech. Na svou dobu film překvapil relativní otevřeností, s níž poukazoval na nejkřiklavější příklady devastace přírodních i kulturních hodnot: zbourání opuštěného domu tankem, aby šlo snáze sejmout ze střechy šest tašek, lovení ryb granátem, ničení mladých stromků, pytlačení. I když film zůstal u zobecňujícího pojetí typického pro agitky a nekladl si „reportážní“ otázky po konkrétních dopadech a souvislostech necitlivého chování vojáků k životnímu prostředí, takto pojatá tematizace zmíněných problémů byla na filmovém plátně novinkou.

Kopie filmu byla do sbírek VHÚ získána v roce 2008 převodem.


„Nic se nestalo“: Československé armádní filmové studio; 1958; kamera: Josef Illík; scénář a režie: Josef Sedláček; technické údaje k filmové kopii: 35 mm, černobílá, zvuková, 435 metrů (16 minut)

Aktuálně



Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

Připomínáme si výročí bitvy u Sokolova - 8. 3. 1943

05. 03. 2026
V pondělí 8. března 1943 se u ukrajinské obce Sokolovo poprvé dostala československá…
Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

Připomínka data narození: parašutista Jan Hrubý / 4. 3. 1915 - 18. 6. 1942

04. 03. 2026
Dnes si připomínáme 111 let od narození československého parašutisty Jana Hrubého, statečného…
Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

Připomínka 20. výročí ukončení humanitární operace NATO Winter Race v Pákistánu, v níž byli zapojeni i čeští odborníci a vojáci

04. 03. 2026
V únoru letošního roku uplynulo 20 let od ukončení operace NATO “Winter Race“,…
Přijďte do konce března na výstavu „1945 -Voláme všechny Čechy!“ do Armádního muzea Žižkov

Přijďte do konce března na výstavu „1945 -Voláme všechny Čechy!“ do Armádního muzea Žižkov

03. 03. 2026
Už jen poslední měsíc zbývá do skončení výstavy „1945 Voláme všechny Čechy!“,…
Stručně o 2. čs. střeleckém pluku

Stručně o 2. čs. střeleckém pluku

25. 02. 2026
V únoru si připomínáme 108 let od doby, kdy v rámci poslední ofenzivy na…